Redevoeren om het redevoeren in de stijl van de Pickwick Papers Charles Dickens leeft nog altijd voort in Haarlem Öilbissidente tak Addendum I - 28 Volgens de overlevering heeft Godfried Bomans ja renlang de Headquarters van de Dickens Fellowship in Londen wijsgemaakt dat er in Nederland een uitge breid netwerk van Dickens- aanhangers bestond. En dat zou hij dan hebben gedaan voordat hij in 1956 in Kraantje Lek besloot tot de oprichting van de 'Haarlem Branch'. Geheel in stijl van de Pickwick Papers bestaat de "Nederlandse tak sinds- dien-uit illustere figuren die graag redevoeren om het re devoeren. Op een herfstige zaterdagmiddag treffen we een stuk of veertig 'ingewij- jderien' in' café de Rusthoek in Bloemendaal. Met een vergeelde eerste druk van The Pickwick Papers als een bijbel voor zich zitten de leden van de Dickens Fellows hip bijeen. De rijzige voorzitter, professor Jan Lokin uit Gronin gen opent de vergadering met de mededeling dat hij door dé Headquarters aan zijn jasje is getrokken over het organiseren van een internationale Dickens- conferentie in 1992. Dat heeft hij in een onbewaakt ogenblik toegezegd en daarom moet hij wel beamen dat al diverse Ne derlandse comité's zich op de organisatie hebben gestort. Uit de zaal klinkt hoongelach. De"tweede mededeling betreft de ontdekking van (alweer) een dissidente tak in de Achter- hoelc-jEén arts in Bronkhorst heefVheVgéwaagd een Dickens Cofner|lnIte' richten en post- koeïsjlsdoör de 'omgeving te la- ^ëiSü'déri; Eigenmachtig optre- Godfried Bomans in 1952 als Dickens. Pas in 1956 werd het Dic kens Fellowship in het leven geroepen. Nog steeds leeft Dickens in Haarlem voort. Binnenkort verschijnt weer een jaarlijkse aflevering van The Dutch Dickensian, dit keer met als thema Dickens and the law, Dickens en de wet. De redactie is momenteel druk bezig met de sa menstelling en kondigt bijdragen aan van onder anderen de ver maarde Engelse professor Michael Slater en Ivo de Wijs. Op be schouwende wijze zal verder onder meer geschreven worden over de vertalingen van Potgieter en Theun de Vries van Dickens' werk. Zo rond 20 december rolt de Dickensian van de persen. Het num mer is te bestellen bij Stef Lokin, Keizersgracht 554, 1017 EL Am sterdam. Zijn telefoonnummer is 020 25 73 31. Het themanum mer kost tien gulden plus portokosten. De traditionele kerstbijeenkomst van de Haarlemse Dickens Fel lowship wordt op 10 december gehouden in sociëteit 'Trou Moet Blijcken' aan de Grote Houtstraat. Te kort dag dus nog om alle tweeëntwintig delen van de Pickwick Papers te lezen. Maar voor wie toch al van plan was dat te gaan doen, is de bijeenkomst mis schien een duwtje in de goed richting... Voor meer informatie kan worden gebeld naar J.J.C. Kabel, Rustenburgerweg 21, 2061 JA Bloemendaal. 'óybran^iéBr^enVv stelt Lo- klriMÜaten wè hem" vragen lid 4a mAHrlAM 'rlntt lrnH LH maaaI Jn V op zich nemen", stelt een scherpzinnig lid voor. Later legt Lokin omstandig uit waarom de afdeling. Haar-, lem in de traditie van Bomans de boel in Londen belazert. „In Engeland zijn ze zó. serieus .we- tenschappelijk met Dickens be zig/-Wij - verenigen de .studie graag met de atmosfeer van The Pickwick. Papers. Als wij ie mand uit Engeland uitnodigen, komt-ie ook altijd, omdat hij weet dat hij een 'jolly good' ...weekend heeft." „De charme van de Fellows hip is dat het niet stoffig en saai is. Dickens is soms meer een ex cuus dan een reden om eens lek ker te kiften," vertelt de 24-ja- rige Josee Koning, die Engels studeert. In tegenstelling tot Bomans' dochter Eva, die zegt dat ze 'geboren is in The Fel lowship', is Josee via een lees kring in dit erudiete gezelschap terechtgekomen. „Je moet je wel zwaar laten beledigen. Als je gauw op je teentjes getrapt bent, kan je be ter niet komen", vertelt me vrouw Fahrenfort uit Bloemen daal die sinds 1971 lid is van de Fellowship. Een ding is duide lijk: retorisch steekspel hoort erbij. Hoewel ze dat heftig tegen spreken, is de Fellowship een soort theater, een mix tussen een literairè studieclub en een sociëteit waar de humor hoog in het vaandel staat. De tijdloos geklede obers van de Rusthoek die met .een elegant gebaar een blad vol glazen door de klap deurtjes zwaaien, dragen hun steentje bij. „Als je lid wilt worden moet je natuurlijk alles van Dickens weten, maar als je de juiste geest hebt, mag je ookmee doen", verklaren de bestuursle den Kabel en Van Kessel. Zij traden in 1970 toe en hebben volop genoten van de promi nente leden uit die tijd als God fried Bomans," Harry Prenen, Nico Andriessen en de' gebroe ders Beek. Ook de dames lieten zich niet onbetuigd. „Wijlen Louise Overbeek kende Dickens uit haar hoofd, al begreep ze er mets van", vertelt Jan Kabel. „Elk jaar kwam John Greaves uit Engeland en die ging dan ie mand vragen steljen. Wij zorg den er voor dat hij altijd Louise prikte. Zij wist echt alle ant woorden, van het aantal knoop jes aan de handschoenen van die en die tot de kleur van de sjaal.van Pickwick in scene zus en zo. Nooit faalde ze. Na af loop vroeg ze of ze Greaves iets mocht vragen. Hijbleef alle antwoorden schuldig en is hui lend naar huis gegaan." Elke bijeenkomst jwordt be sloten met een diner. „Waarna wij in opperste verwarring huiswaarts keren", stelt Jan Lokin. i.-r'~

The Dutch Dickensian | 1997 | | pagina 28