Dear Dutch Dickensians Zoals U allen weet, duikt de naam van Dickens regelmatig in krantenkolommen op - een achterstandsituatie in een sloppenwijk, een affaire van verwaarloosde kinderen, en jawel, het bijvoeglijk naamwoord "Dickensiaans" komt in actie. Nieuw is dat we tegenwoordig ook bekende personages uit zijn boeken tegenkomen. We lezen regelmatig over eigentijdse vormen van Mr. Merdle, soms in gezelschap van Tigg Montague, terwijl er ook diverse moderne uitingen van de "United Metropolitan Improved Hot Muffin and Crumpet Baking and Punctual Delivery Company" blijken te bestaan. Voor een Dickensian geeft het lezen van de krant dan een bekend gevoel, een soort "feest der herkenning", maar dan droevig. Geen feest is het voor wie zijn spaarcentjes in een Tigg Montague's pyramidespel stopte, of wie zijn geld liet beleggen door een Mr.Merdle teneinde een veelvoud te ontvangen van wat normaal op de markt geboden wordt, maar we moeten hard zijn: dan hadden ze maar hun Dickens moeten lezen. Het lijkt alsof de kranten, door het beschrijven van geldzucht, bezig zijn met het schrijven van een moderne versie van "A Christmas Carol", maar dan in het kwadraat. Dat is een gewaagde onderneming. Want waar het in het origineel nog op tijd goed komt, dank zij de geesten, vraag ik me toch bezorgd af hoe de kranten die draai denken te kunnen maken. Zullen zij erin slagen om ons met Kerst te kunnen laten weten dat al die mensen over wie zij schreven, opeens geheel veranderd zijn, en hoe dat kwam? Wij wachten met spanning af. Voor de zekerheid echter heb ik enkele extra exemplaren van "A Christmas Carol" geregeld. Slagen de kranten er niet in om aan hun verhaal een onverwachte en goede wending te geven, dan redden we onszelf, door de gordijnen te sluiten, en de "Carol" ter hand te nemen. En dan: "Fan the sinking flame of hilarity with the wing of friendship; and pass the rosy wine". Van deze gelegenheid maak ik gebaiik om u allen de beste wensen te zenden: "many merry Christmases, many happy new years, unbroken friendship, great accumulation of cheerful recollections, affection on earth, and heaven at last, for all of us". Paul Ferdinandusse

The Dutch Dickensian | 1997 | | pagina 6