Broeierig Bronkhorst Bijeenkomst van de Haarlem Branch van de Dickens Fellowship te Bronkhorst op 7 juni 1997 Velen aanwezig: twintig leden, waaronder zelfs voormalig voorzitter Lokin, waren naar Bronkhorst gekomen voor het Dickens Museum, om verslag te doen van de leeskringervaringen in de verschillende districten en om onze aanwezigheid voor eeuwig te bezegelen met een bronzen plaquette die in de muur van het Dickens Museum zou worden gedreven. Middag aangenaam doorgebracht op terfas van het Wapen van Bronkhorst, nog onwetend van de tegenstellingen die her en der sluimeren in de borst van verschillende aanwezigen. Onweer in de licht. Broeierige atmosfeer. Zou eindelijk antwoord komen op de vraag hoe het mogelijk was dat naast de westers georiënteerde DFS HB allerlei zelfstandige organisaties hier in de Achterhoek een bloeiend bestaan kenden Waarom geen eenwording Wat steekt daar achter Museum bezocht: doet naam eer aan (oude rariteiten winkel). Bewondering oogstten bijna levensgrote poppen van Fagin en consorten. Bronkhorst plaats waar koster en doodgraver Grub rond 1830 heeft geleefd: traditie gaat dat Dickens het verhaal van Andersen heeft die het weer van een Nederlander hoorde tijdens één van zijn, Andersen's Europese reizen. Wij hebben verhaal dus uit derde hand, zij het dat Andersen later een bezoek aan Dickens heeft gebracht op Gad's Hill. Nog veel uit te zoeken. In museum 10 porseleinen voorstellingen van Londense beeldhouwster Eva Poray. Artistieke directie van museum gevoerd door oprichter dr. Sjef de Jong en de zakelijke directie door mevrouw Roos en echtgenote. Met echtgenote van dr. de Jong waren zij eveneens aan diner aanwezig. Maaltijd geopend door voorzitter Ferdinandusse. Onder de mededelingen van de zijde van de secretaris een brief van de heer Hyink die aanzet bleek voor het naar boven wellen van tot nu toe onderhuids gebleven tegenstellingen. Hyink, lafhartig afwezig, signaleerde de strijd die zijn eigen voorouders vele malen aan de zijde van de Ruurlose Van Heekerens hebben moeten voeren tegen de erfvijand, de heren van Bronkhorst. Meldde dat vele van zijn voorouders door de Bronkhorstenaren waren neergesabeld en vreesde kennelijk voor herhaling. Belangrijker leek zijn waarschuwing voor Vlaamse penetratie in de gelederen van de fellowship die mede het gevolg zou kunnen zijn van de vriendelijke opstelling van de heer de Jong tegenover de Vlaamse beweging. Hyink zag een schaar beweging via Achterhoek en Dordrecht oprukken naar het hart van de DFS HB. Het door H. gesignaleerde conflict bleef nog even sluimerend door de mededelingen van de hoofdredacteur van de Dutch Dickensian. Volume XVII van juni van dit jaar is weer een prachtuitgave met onder meer de door de hoofdredacteur uitvoerig geredigeerde publikatie van de lezing "Melodie in Dickens proza", van ons lid Marianne Adolfs. U allen wordt opgeroepen kopij in te zenden. De Heer de Roos, zakelijk directeur van de Stichting Dickens Corner, de beheersvorm van het Museum, schetste de succesvolle financiële basis van de stichting die te danken is aan de uitstraling van het museum en de jaarlijkse voorstellingen van de Christmas Carols, poppenspel in de kapel van Bronkhorst. De heer de Jong, artistiek leider schetste wat hij nederig als zijn bejaarde(n) hobby aanduidde. Na een opleiding te Rotterdam bij prof. Kymmel en een langdurige loopbaan als econoom bleek zijn sluimerend toneelbloed een uitlaat te kunnen vinden in Bronkhorst en Dickens. - 7 -

The Dutch Dickensian | 1997 | | pagina 7