-46- getekend door drie "professors" die zijn kennis hadden getest in "Mathematics and Classics, Fortification and French". Dickens schreef een paar dagen later aan Miss Burdett-Coutts dat Walter stralend van trots was thuisgekomen. Hij had zijn examen op een zeer verdienstelijke manier gehaald en hoorde tot een kleine groep jongens "who emerged from the Ordeal triumphant". Dickens voegde er aan toe dat Walter er op had aangedrongen "that I should 'tell Miss Coutts that he hadn't been spun' - which means rejected".13 Vervolgens brak er voor Walter een drukke tijd aan. In de paar maanden die nog restten vóór zijn vertrek arrangeerde zijn vader voor hem lessen in zwemmen, paardrijden en worstelen. Ook wilde Dickens hem vertrouwd maken met het gebruik van geweer en pistool, een aspekt dat op het "Military College" kennelijk onderbelicht was gebleven. Tenslotte vond Dickens het belangrijk dat Walter iets aan Hindustani zou doen en daartoe stuurde hij zijn zoon naar Charles P.H.Rieu, een specialist in Oosterse talen uit Genève, die in het Brits Museum werkzaam was op de afdeling manuscripten en in hetzelfde jaar 1857 een benoeming zou ontvangen aan het "University College London." Uitnodigingen aan Walter van Mr. Beadnell (de vader van Dickens' jeugdliefde Maria) om naar Surrey te komen en van Miss Burdett-Coutts voor een fotografie-sessie werden vriendelijk afgeslagen. Walter had het te druk en zijn vader vond het belangrijk dat hij tijd overhield voor zijn broers die zojuist uit Boulogne waren teruggekeerd.16 Op 20 Juli voer Walter uit aan boord van de Indus, een schip van de bekende "Peninsular Oriental Line". Dickens, met zijn oudste zoon Charles maar zonder zijn vrouw Catherine, ging hem uitzwaaien in Southampton Het afscheid viel zwaar, zowel in Gad's Hill waar de familie inmiddels woonde als op het schip, maar Walter hield zich goed en zijn vader was ingehouden trots. Aan een vriend schreef Dickens: "I left the poor fellow on board the Indus yesterday, in good spirits - as little cast down as, at 16, one could reasonably hope to be with the world of India before one."17 Walter vond aan boord direkt een oude schoolkameraad en Dickens onderhield zich met de kapitein die hem verzekerde dat Walter alle mogelijke aandacht zou krijgen. Enkele jaren later zou Dickens een bezoek aan een vertrekkend emigrantenschip beschrijven, opgenomen in The Uncommercial Traveller (XX), dat sterk aan dit vertrek van Walter doet denken, het gesprek met de kapitein inbegrepen. Dickens en Walter wisten waarschijnlijk niet dat er inmiddels een grote opstand was uitgebroken in India. De annexatie van steeds nieuwe gebieden waar vervolgens zware lasten werden opgelegd aan de boeren had grote onrust veroorzaakt. Die onrust werd nog versterkt door maatregelen van de EIC waarin de Indische bevolking een bedreiging zag voor de eigen religie en kuituur. Ook in het leger, dat voor het merendeel uit Indische soldaten bestond, was de situatie gespannen. De arbeidsvoorwaarden waren ongunstig en omdat veel Britse OIOC, L/M1L//9/241Brief Dickens aan Miss Burdett-Coutts, 9-4-1857 Gravesend, in House e.a. (eds.) 1995: 311. lc Briefwisseling zomer 1857, met name brieven aan Mr. George Beadnell, 5-6-1857 Gad's Hill, en aan Miss Burdett-Coutts, 10-7-1857, Tavistock House, in House e.a. (eds.) 1995: 34Iff., 372 ff. en Johnson 1953: 343. Brief Dickens aan John Deane, 21-7-1857 Gad's Hill, in House e.a. (eds.) 1995: 382.

The Dutch Dickensian | 1998 | | pagina 16