-58- Toch ging de zoektocht verder. Aylmer raadpleegde de huwelijksregisters, en zag in de index van 1865 het huwelijk vermeld van Francis Thomas Tringham (29), schilder, en Elizabeth Stanley (19), bediende, 61 Regent Street. Einde verhaal? Bij onderzoek van de oorspronkelijke documenten - de trouwacte en de geboorte-acte - waren niet door dezelfde hand ondertekend! Aylmer's conclusie was dat Dickens op ingenieuse wijze al lang voor de geboorte een toekomstige adoptie van het kind geregeld had zodat het odium van "illegimacy" voorkomen werd, en dat de vraag: "Waarom nam Dickens de naam Tringham aan?" beantwoord moest worden met: "Dickens werd vernoemd naar zijn zoon." De enige bezoeker aan Elizabeth Cottage die in de agenda vermeld wordt is William Henry Wills, op vrijdag 19 april. Waarschijnlijk was hij de peetvader bij de doopplechtigheid. In de tweede helft van april was Ellen ziek, mogelijk de reden waarom het kind zo laat door haar kon worden aangegeven, en de geboortedag later werd gedateerd. Wat Francis Charles Tringham verdere leven betreft, stelde Aylmer vast dat hij in de voetsporen trad van zijn adoptief vader - "journeyman house decorator" - en op zijn 24ste jaar trouwde, twee zonen kreeg, waarvan er één overleed aan zijn verwondingen in de eerste wereldoorlog. Zelf overleed hij op de leeftijd van 31 jaar aan de ziekte van Bright. Deze bevinding zou niet kloppen met het verhaal van Kate Perugini over een kind, een jongetje, dat in de kindertijd overleed. Was er een miskraam geweest, of was er eerder een kind geboren dat na korte tijd overleed? In 1952 kwam het Dickens House in het bezit van een brief die Dickens op 24 april 1867 aan een zekere Dr. Thompson geschreven had, en waarin Dickens voor een brief die hij de dag tevoren had ontvangen en waarin hij het volgende verzoek deed: "I beg to enclose my declaration of the date of my son's birth. A formal certificate of his baptism shall be forwarded tomorrow." In die jaren was Dickens voor zijn jicht onder behandeling van Dr.Henry Thompson, van wie bekend was dat hij een autoriteit was op het terrein van venerische ziekte en waarover Aylmer als conclusie opmerkt: which might mark him as a sympathie person to consult in a case of illegitimacy." Genoeg gossip. Wie meer wil graven moet Aylmer volgen in "Dickens Incognito", een intrigerend boek dat eindigt met: "When her (Ellen Ternan) story comes to be written, a people may one day find room in its heart for Ellen Ternan." THE INVISIBLE WOMAN In 1990 verscheen eindelijk de biografie over Ellen Ternan, geschreven door Claire Tomalin (16). "The Invisible Woman" werd zichtbaar, levensecht. Zij begon een ander leven. Zij reisde veel in het buitenland. In de zomer van 1871, ruim een jaar na de dood van Dickens, maakte zij in Oxford kennis met de veel jongere George Wharton Robinson, een athleet met een hartstocht voor roeien, en die voorbereid werd op een kerkelijke loopbaan. Zij trouwden op 31 januari 1876. Na een langdurige honeymoon op het Continent begonnen zij "a private boarding school" in de Kentse badplaats Margate, een stadje met een belangrijke toneel traditie. In 1879, op haar veertigste, werd haar zoon Geoffrey geboren. Bij een volkstelling in 1881 gaf zij op als leeftijd 28 jaar. In October 1883 beviel zij van een dochter, Gladys Frances. Er was een intens familieleven, met haar zusters Maria en Fanny.

The Dutch Dickensian | 1998 | | pagina 28