- 76- Later op de avond gebruikten wij ons maal in het Cromwell restaurant van "the Famous Old Black Lipn Inn" in de Lion Street. "The Old Black Lion Inn has all character of a comfortable 17th century coaching inn although it actually dates back to before the 13th century. Oliver Cromwell is reputed to have stayed at the inn whilst the Roundheads besieged Hay Castle which was a Loyalist stronghold". Een inn met vele lage ruimtes en doorloopjes, plafonds met dikke eikenhouten balken, muren behangen - schots en scheef - met alle denkbare prenten, schaars licht en altijd ergens wel een krakend of zuchtend geluid en nergens de terreur van het onbarmharig buitenlicht. Een plek voor een "house ghost", misschien wel van een eeuwen geleden gesneuvelde Loyalist. De volgende dag hier onze intrek genomen voor de komende dagen. OP BOEKENJACHT Was de reis naar Hay alle moeite waard? Hay is ook zonder boekwinkels een charmant middeleeuws stadje, met klimmende en draaiende straatjes, geplaveid met "cobbles", oude huizen, antiekwinkeltjes, enkele historische inns, een echte Town Clock, een gerestaureerde en overdekte Buttermarket en een middeleeuwse Town Hall. En dan natuurlijk die ruïne van "The Castle", en verder rondom een prachtige, groene heuvelachtige omgeving voor eindeloze wandelingen. En dan nog de ontdekking van enkele boekenvosjes in het vooruitzicht en het geluk van de gretige boekenliefhebber is compleet. Ter voorbereiding op onze strooptocht een plattegrond van Hay bekeken, waarop de boekwinkels genummerd staan aangegeven, en per winkel een korte impressie wordt gegeven over wat de bezoeker te wachten staat, zoals de specifieke onderwerpen en het aantal aanwezige boeken. Zo staat bij "Richard Booth's Bookshop, 44 Lion Street" (7), vermeld: "Europe's Largest Secondhand Bookshop has Books on all subjects. Over 400,000 Books in stock. Books Constantly Purchased - Any Quantity, Anywhere, Anytime", terwijl bij "Murder and Mayhem, 5 Lion Street" (9), valt te lezen: "Walk or stalk into the world of Detective Fiction, True Crime and Horror. The Baskerville Hound, Christie Poe welcome you to the most bizarre and outrageously decorated bookshop in Hay-on-Wye". Interessant is ook de kwartaaluitgave van "The Book Town Gazette", waarvan de kop van het net verschenen herfstnummer veelzeggend luidt: "Bredevoort Booms!", naar aanleiding van het eerste lustrum van Bredevoort als boekenstad. De gerichte boekliefhebber moet in Hay gedoseerd te werk gaan. Alle bookshops in één dag aandoen is gekkenwerk. Veel winkels tonen aardig en overzichtelijk bij binnenkomst, maar eenmaal achter in de winkel, of in de kelder, of op de eerste etage breekt bij de bezoeker het angstzweet uit en slaat een paniekgevoel toe. Kasten vol boeken, boekenstapels, dozen met boeken. Daar kan van alles worden gemist. Het is een zoeken naar het gebruikte systeem van ordening. Het vosje is allang vergeten, laat staan dat éne boek waarvoor je bent gekomen. Bij een tweetal winkels staan ook boekenkasten buiten, bij nacht en ontij, in regen en wind. Met name de King of Hay, de flamboyante Richard Booth, heeft naar mijn gevoel niet echt respect voor het boek. Beneden aan het kasteel waarin hij in het bij de brand gespaarde gedeelte een tweetal gespecialiseerde bookshops heeft ondergebracht, liggen en staan binnen de oude muur afgeschreven boeken in kasten op een grasveld - veelal doorweekt - in de open lucht te verkommeren. Dan maar liever naar de brandstapel en in een felle maar korte doodstrijd verast.

The Dutch Dickensian | 1998 | | pagina 16