OP ZOEK NAAR DICKENS Besloten de komende dagen in een drietal sessie op jacht te gaan. Tot 10 pond was een aankoop geen probleem, daar boven zou ik nog eens opnieuw gaan overwegen. In alle vroegte alleen op pad. Marijke bleef in het hotel achter, zij ging telefonisch bieden op een waanzinnig grote koekoeksklok - hoogte 135 cm - die zij het afgelopen weekend tijdens de kijkdagen van de Oprechte Haerlemse Veiling in de Bilderdijkstraat bewonderd had. Ik had mijn oprechte twijfels. Het stadje verkend, de schooljeugd - de jongens in een donkergroene trui en een donkerblauwe broek, de meisjes in een donkerblauw jasje en een kort zwart rokje - haastte zich naar de bus. Een zonnige herfstochtend. In het desolaat ogende kasteel had ik niets te zoeken. "Castle Street Books" (30) was een ordelijk ingerichte winkel, met nieuwe en oude boeken. Een recent uitgegeven boek "Dickens and Journalists" laten staan. Voorbij een antiekzaak met in een kleine etalage een bordje met de tekst: "One of the best shops in Hay for browsing in. And not a book in sight". Om de hoek in Oxford Road, een klein, overzichtelijk boekwinkeltje, "Brennans Books" (29), met een vriendelijke eigenaar die mij mijn gang liet gaan. Voor 3 pond kocht ik "Old London Town", Illustrated Described by Will Owen. Waarschijnlijk uitgegeven begin twintiger jaren, rijk geillustreerd en met veel herinneringen aan het Londen van Dickens zoals "The Old Curiosity Shop". De weg overgestoken - natuurlijk keek ik eerst naar links en had daardoor de bus van rechts niet echt goed in de gaten - naar de "Hay Cinema Bookshop" (34), een vroegere bioscoop, thans bevolkt door zo'n 200.000 secondhand books. De entrée waar werd afgerekend was klein, daarachter, op twee verdiepingen ondergebracht, een indrukwekkende bibliotheek, de ene kast na de andere, strak in het gelid. Zonder op of omzien richting "English literature" op de eerste etage, gekeken naar de letter "D" van Dickens en zowaar één Dickens-item, maar wel leuk: "Pickwickian Marmers and Customs", van Percy Fitzgerald en uitgegeven door de Roxburghe Press, Westminster, zonder jaar van uitgave. Waarschijnlijk een boekje uit de negentiger jaren van de vorige eeuw. Percy Fitzgerald was een Dickensian van het allereerste uur en vooral een veelschrijver, met een voorliefde voor Pickwick. Het boek was ooit eigendom geweest van de Gravesend Public Library, de uitleenregels waren voorin ingeplakt. De 6,50 pond met liefde betaald. Castle Street overgestoken, naar "Boz Books" (32) - de naam alleen al! - met een aantrekkelijk kleurig uithangbord waarop een Victoriaans gezelschap van een jonge vrouw en een oudere heer bij een boekwinkel naar binnen kijken. In het midden van de gevel was een brandweerhelm aangebracht, ter herinnering aan de vroegere functie: brandweerkazerne. Op deze plaats was Richard Booth in 1961 zijn secondhand bookshop gestart. Met "great expectations" binnengestapt: "Speciality in Dickens and nineteenth century mainstream authors. First Editions and Fine literary sets. Small general stock". Direct links hing een vergeelde foto achter glas van Dickens tijdens een bijeenkomst, en daarnaast een 19de eeuwse kleurige aquarel naar een tekening van Phiz waarop Pickwick, liggend in een kruiwagen, in de omheinde schutstal uit zijn roes ontwaakt terwijl de dorpsjeugd hem bespot en bekogelt met rot fruit en eieren. Maar de gevraagde 400 pond ging boven mijn begroting. - 78 -

The Dutch Dickensian | 1998 | | pagina 18