De "Dickens Speciality" was te bewonderen in twee kasten, een open kast en een afgesloten glazen kast. Ik schatte zo'n 200 boeken. De afgesloten kast gelaten voor wat het was - priceless - en de andere boeken één voor één in handen genomen. Het merendeel was al in mijn bezit, twee heel interessante items van 15 resp. 30 pond zette ik apart, daar zou ik nog wel eens voor terugkomen. Ik kwam een curieus boek tegen, "The Detective and Mr. Dickens. A Secret Victorian Journal, Attributed to Wilkie Collins, Discovered and Edited by William J. Palmer", uitgegeven door St. Marin's Oress, New York, in 1990, voor 7,95 pond. Een fake- verhaal waarin Dickens met zijn jonge vriend Wilkie Collins en inspecteur Field in het vooijaar van 1851 een moordzaak in de Londense theaterwereld oplossen, en waarbij hij een toen nog heel jeugdige Ellen Ternan ontmoet, die na een verkrachting tot over haar oren bij de moordzaak betrokken raakt, en waarbij Dickens zich als haar beschermer opwerpt. Alle figuren uit dit realistisch beschreven drama - moordenaars, slachtoffers, toneelspelers, bordeelhouders, etc, - dragen de namen van latere schrijvers over Dickens: Field, Axton, Marcus, Partlow, Katie Tillotson, George Ford, Grahame Storey, Earle Davis, Cazamian, Sylvere Monod, Mike Slater, Paroissien, Spilka, Fieldings, Martin Price, etc. Inmiddels één uur. Enigszins ontdaan over deze ontdekking de Old Black Lion opgezocht en mij voor de rest van de dag moed ingedronken met een pint Guinness. Marijke kwam mij gezelschap houden, zij dronk haar teleurstelling weg, de koekoeksklok was na voor 700 te zijn ingezet, voor 3100 gulden verkocht en dat ging haar begroting echt te boven. Om half drie met Marijke aan de tweede ronde begonnen. Lion Street afgelopen en Richard Booth's Bookshop bezocht. Vóór in de winkel probeerde een mijns inziens louche uitziende jongeman met een vlotte babbel een tiental gebonden jaargangen van Punch te verkopen aan een oudere, kalende winkelbediende. Die keek argwanend, vond de waar "shabby" en bood kortaf - alsof hij nu al buiten adem was - 5 pond per jaargang. Dejongeman wilde een "tenner". Het resultaat van dit geruzie niet afgewacht. Marijke bleef beneden, en bekeek de sectie Cookbooks en Animals, ik liep de trap op en kwam in een geordende wildernis terecht, overal overvolle kasten, stapels boeken langs de trap, op de grond en in de vensterbanken. Wat een ellende bij elkaar. Op zoek naar "Literature", alles was op handgeschreven kartonnetjes aangegeven. Ik verlangde ogenblikkelijk naar mijn eigen geordende tweedehands boekenzaak/antiquariaat met een 30.000 boeken op stock, waar ik blindelings de weg weet, Hovingh Zoon, in de Kleine Houtstraat in Haarlem. De jongeheer Hovingh had me verteld over de vele keren dat in de zeventigerjaren Richard Booth persoonlijk bij hen boeken inkocht - "500 nummers over ons koningshuis" - en dan in een zwaarbeladen Jaguar, doorgezakt tot op de assen, Haarlem uitreed richting IJmuiden. Het kostte tijd maar daar was eindelijk het plankje "Dickens", naast "Kipling", ik was er al drie keer langs gelopen. Een dertigtal boeken, en over "shabby" gesproken, dit was dan het juiste adres. Ieder boek bekeken, tenslotte toch een vosje: een bevlekt exemplaar in een groen omslag van Percy Fitzgerald's "Bozland. Dickens' Places and People", uitgegeven door Downey Co, London, in 1895, voor 7,50 pond. Opgelucht de trap af. Beneden had Marijke meer succes gehad: drie kloeke kookboeken en twee boekjes over de Sealyham-terrier, het ras waartoe onze eigen Dickens Lodewijk behoort en dat oorspronkelijk in Wales een eeuw geleden voor het eerst werd gefokt. Bij het afrekenen probeerde Marijke de oude, kalende, norse winkelbediende nog wat op te vrolijken, maar hij had blijkbaar zijn dag niet. Marijke wist waarom: "die jongeman van die Punch-jaargangen was helemaal niet louche, maar een goed uitziend jong mens, misschien wel -80-

The Dutch Dickensian | 1998 | | pagina 20