Beste Dickensians Alhoewel de herfstbij eenkomst voor mij een van de mooiste bijeenkomsten is, het is toch ook de tijd van het jaar waarin de bladeren vallen en de natuur een soort droefheid uitstraalt. Zo moest ik opeens denken aan al die mensen die graag lid zouden willen zijn van een Dickens Branch, maar dat niet kunnen realiseren. Wij in Nederland die al meer dan 40 jaar een eigen Haarlem Branch hebben, kunnen ons dat niet goed voorstellen, maar ik weet van nabij dat het bestaat. Tijdens de Annual Conferences kan men een Dickensian ontmoeten, die - woonachtig in het Hoge Noorden van Engeland - er maar niet in slaagt om een Branch te formeren. Tijdens Jiet genot van een glaasje Engels bier, heeft hij mij al meerdere malen verteld wat hij niet al geprobeerd heeft, tot en met het ophangen van briefjes aan elke Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In het laatste nummer van de Dickensian wordt gememoreerd dat Michael Slater tijdens een lezing voor de Putney Literary and Debating Society in 1973 vermeldde dat er in Siberië een Branch in oprichting was, en de secretaris van de Fellowship, onze gast bij de laatste Kerstbijeenkomst, voegt hieraan toe: "We currently have one member of Headquarters living in Siberia, Sergei Testov, but there is no branch." Deze zin heeft een intrinsieke droefheid in zich, van dezelfde orde als de titel van een boek van Mishima 'Een zeeman door de zee verstoten'. De secretaris laat hier dan de volgende beschouwing op volgen: "From time to time I receive enquiries from a wide variety of countries about the formation of branches, including Indonesia and Mexico. Although these seem unlikely to come to fruition, Dickens is certainly read in these lands and it is very good to know that branch formation is even being contemplated." U ziet het, sommige mensen moeten het laten bij de 'contemplation' van een branch, zij hebben een imaginaire branch, misschien wel een virtuele, maar geen echte. Het zal lezers van de financiële pagina opgevallen zijn dat in de genoemde landen ernstige financiële crises zich hebben gemanifesteerd. Het is natuurlijk goed om vast te stellen dat niet alleen het -66- THE PICKWICK PAPERS. SAMUjEL PICKYHCK

The Dutch Dickensian | 1998 | | pagina 6