Verslag Zomerbijeenkomst 1998 te Dordrecht Dordrecht geheel en al opgebroken en onder stoom. Dordrecht vernieuwt de stad. Het ergste valt te vrezen. Maar nog veel gespaard. Zonnige dag; maar onweer en hagel voorspeld, gelijk vorige zomerbij eenkomst te Bronkhorst. Dickensians van station via omweg door gehavende binnenstad naar museum, langs holjes en straten die twee namen dragen. Dordrechtenaars kunnen kennelijk niet kiezen. Zijn het dan toch Schaapskoppen? Schaap of Boer? Boer verkleedt Schaap als Dordrechtenaar teneinde belasting op vee bij import in stad te ontgaan. Schaap mekkert, Boer betrapt. Nee, noch schaapskop noch boer. Prachtige middag georganiseerd. Dank aan Dordt. Museumtuin oase in tropische temperatuur. Grote bomen, schaduwrijk terrein bij eertijds Dolhuis, museum bestaat sinds eind vorige eeuw, na legaat dochter Scheffer van werk dat nog in atelier van Scheffer huisde. Geleidelijk aan stroomt terras vol met Dickensianen. Wij noemen mevrouw Beets, de Van Steijnens met hond Dickens, enz., zo'n twintig leden. Ontvangen door restaurateur museum, Jos Deuss. Groot museum, tentoonstelling Gabriël, Zaal Scheffer met beroemde portret dochter (Mignon, naar wie café van museum is vernoemd), marmeren beeld van moeder Scheffer op sterfbed, onafgemaakt schilderij van Jacob worstelend met engel, smarten die zich tot gelukzaligheid verheffen (alles komt goed, verbeelding van die lijfspreuk), Dante en Vergilius bij schimmen Francesca en Paolo die in eeuwig overspel door hel wentelen, daarbij door Dante en diens begeleider ernstig gadegeslagen. Deuss verhaalt smakelijk van ellende die Dickens zegt te hebben ondergaan bij zitten voor zijn portret door Scheffer. Leek bovendien niet, aldus Dickens. Scheffer (1795-1858) maakte portret op eigen initiatief. Wandeltocht door onweer en hagel naar haven alwaar borrel maar direct genoten in eetgelegenheid in plaats van in café. Balcon met prachtig uitzicht op Merwede en Oude Maas. Zonsondergang en avondrood. Carpaccio, soep, zalm of kalkoen, toetje en koffie, alsmede dixieland muziek van orkest beneden op straat larderen gespreksthema, ingezet door voorzitter: Kunst. Voorzitter blijkt verzamelaar van definities van kunst waarvan een zijn voorkeur heeft: die van Van het Reve: 'Kunst is gestileerde ontroering' (o.i.d.). Mededelingen Dordrecht: gaat weer over omvang glazen. Redacteur Dutch Dickensian licht inhoud blad toe, m.n. grootste gedeelte, artikel over Dickens en Van Gogh van de hand van redacteur waarin Dordrecht als een uit het water opdoemend stadje wordt beschreven. Na de soep Landtsheer: is er leven buiten de Fellowship? Nee, maar vraag is: is er leven binnen de Fellowship. Twijfel. Landtsheer verwijst echter naar levendige discussie Dordrecht-Roozendaal (grensplaats). Onderscheid vervolgens m.b.t. thema aangebracht: kunst als academische en als romantische uiting. Nadien Klok's gedicht geciteerd door Griekse Stella (zie Maatstaf 1990/8). Mooi en -68- Jan Kabel GEZICHT OP DE STAD VAN DE RIVIERZIJDE

The Dutch Dickensian | 1998 | | pagina 8