-69- mooi voorgedragen, past in romantische traditie, rijmt niet. Thema vervolgd door De Groot: Dickens en Kunst. Welk soort kunstenaars in Dickens? Belooft veel voor afzonderlijk onderwerp. Skimpole passeert revue, als inleiding tot micro lezing Voorzitter. Leigh Hunt als origineel van Skimpole. En ziedaar: Voorzitter houdt micro lezing. Thema is of blijkt dus eigenlijk te zijn: werkelijkheid en kunst. Voorzitter verhaalt van kritiek op realiteit Oliver Twist en verhaalt van werkelijke Fagin. Bronnen beschikbaar bij Voorzitter. Zichzelf als recente aanplant beschrijvende Dick Kooiman verhaalt van de druk die op zijn werk rust als gevolg van inhaalslag Dickens lezen. Compensatie voor inhaalslag komt neer op volgende wijze van afnemen tentamens over boeken die hij zelf niet heeft gelezen. Methode: vraag naar de titel. Hoe heet het boek? Ja, dat weet ik ook wel, maar waarom? Methode van artikelen produceren is die van methode Pott, enz... Dan Heer Charles Dickens, die met eega halverwege is binnengetreden. Hoe dichter bij Dordt, hoe vrolijker het wordt, aldus Dickens. Dickens is ontdekt in militair hospitaal door Dickens kenner. Weet zelf totaal niets van Dickens. Gedreven tot stamboom onderzoek. Komt niet verder dan Reims. Op aanraden van Bomans meldt Dickens zich bij Dordtse familie Kennedy. Kennelijk oude traditie in Dordt om met beroemde namen te werken. Wordt gecontroleerd aldaar door Beek en Keene. Afgewezen. Na hernieuwde opdracht, ditmaal gecontroleerd door Dominee van der Meijden, en na maiden peech in Kraantje Lek in 1961 alsnog toegelaten maar na drie jaar weer vertrokken vanwege de baronesse, Titia Kamerling Onnes, die hem op verkeerde gedachte heeft gebracht dat Dickens Club een exclusief clubje is, waarin geen plaats is voor mensen als Dickens. Dostojevski beschreef dit fenomeen al in de Groot Inquisiteur'. Op 28 november 1997 de Family Club opgericht en op 28 november 1999 zal een Milennium Feest plaatsvinden voor alle leden van de club (Zwitserland: 1, België 30, Nederland 40 leden). Of wij ook daaraan iets kunnen bijdragen? Secretaris antwoordt: Neen. Ze weten niets van Dickens en ze zijn niet van Dickens, want vóór Reims niets bekend. Misschien Vlaamse Dickensen indertijd naar Engeland gevlucht ais soort van Hugenoten? Nog steeds geen band ontdekt met echte Dickens. En zo keert ieder weer tevreden huiswaarts. 2 oktober 1998 DE GROOTHOOFDSPOORT

The Dutch Dickensian | 1998 | | pagina 9