David Copperfield De lezer zal zich misschien herinneren hoe in een vorig artikeltje in de Dutch Dickensian ik verhaalde van de sexuele zoektocht van Esther Summerson in Bleak House: na haar latent lesbische contacten met Ada heeft zij een vader- dochter verhouding met haar voogd mr. Jarndyce en tenslotte trouwt zij met de jonge dokter Allan Woodcourt. Ook David Copperfield maakt een sexuele ontwikkeling door: hij heeft contacten met Steerforth, daarna trouwt hij met het kind-vrouwtje Dora en tenslotte vindt hij een evenwichtige relatie met Agnes. Zowel Esther als David hebben beide gemeen dat, ook al komen zij tenslotte schijnbaar goed terecht, hun huwelijk toch niet helemaal ideaal is. Dickens verklaart niet hoe het komt dat uiteindelijk Esther haar drempelvrees jegens het andere geslacht is kwijtgeraakt, terwijl David's huwelijk met Agnes zonder passie en hartstocht blijft. In het navolgende heb ik getracht een overzicht te geven van de sexuele geschiedenis van David Copperfield. Wanneer zijn moeder op het punt staat van David te bevallen, krijgt zij die avond bezoek van tante Betsey Trotwood. Deze tante veronderstelt dat de spruit een meisje zal zijn en ontsteld verlaat zij het huis, wanneer blijkt dat David een jongen is. David groeit op in een bijna incestueuze verhouding met zijn moeder. Zij is een onnozel kindvrouwtje. Eigenlijk is zij alleen biologisch zijn moeder. Zijn moeder in psychologisch opzicht, zijn ware steun en toeverlaat, is Clara Peggotty, de huishoudster. In deze wereld van vrouwen, waar David beschermd wordt opgevoed, ontbreekt de man. David is een postuum kind. Zijn vader is letterlijk buiten gesloten: "and the doors of our house were - almost cruelly it seemed to me - bolted and locked against it." (Namelijk tegen het graf van zijn vader: Hoofdstuk 1.) -11 - Willem van Steenbergen THE TTEIVO OF THE STORY

The Dutch Dickensian | 1998 | | pagina 11