In "The Sketches by Boz", (Tales: The Boarding House) vinden we de volgende zin: "Those young men, who are in society what "walking gentlemen" are on the stage". "Walking gentlemen" waren op het toneelacteurs roet een "gentlemanlike appearance, but with little or nothing to say". Verschillende malen komt in het werk van Dickens ook de uitdrukking "clear the stage" voor. Ondermeer in Pickwick, hoofdstuk 28: "A clear stage and no favour for the goblins, ladies and gentlemen, if you please". Dit betekent klaar voor een eerlijk gevecht. Ook in "David Copperfield", hoofdstuk 61: "Now Twenty-seven", said Mr. Creakle, entering on a clear stage with his man". Naast het toneel in theaters beschrijft Dickens ook veelvuldig het zogenaamde straattoneel of andere activiteiten van artisten van verschillende pluimage. In ieder boek komt er wel ergens een "juggler" voor. Ook hier gebruikt Dickens de by die wereld horende termen. Bijvoorbeeld in "Hard Times" waarin Mr. Kidderminsterde volgend zijn spreekt: "He missed his tip at the banners, too, and was loose in his ponging, so he was goosed last night". "To miss one's tip" betekent "to fail in one's object", "pong" betekent in het circusslang "to perform" en "goosed" betekent "to hiss". En ook "The Old Curiosity Shopt' biedt een rijk inzicht in het leven van rondtrekkende artisten. Nell en haar grootvader komen ophun vlucht voor Quilp onderweg de Punch and Judy showmen Codlin en Short tegenen door middel van hen weer vele anderen. Ondermeer Jerry and his dancing dogs en ook tijdens hun verblijf in The Jolly Sandboys, Mr. Vuffin die ondermeer reuzen en dwergen aan het grote publiek toont. Het toont allemaal aan dat de wereld van het toneel, zowel het grote (in het theater) als het kleine (op straat) Dickens ontzettend heeft aangesproken, het moet hem heel na aan het hart hebben gelegen. Het lijkt daarom ook geen vooronderstelling om te stellen dat als we Dickens niet als auteur zouden kennen, we hem wel als acteur zouden kennen. Pieter de Groot Literatuuropgave: Yamamoto: Growth and system of the language of Dickens. Forster: Life of Charles Dickens. - 15-

The Dutch Dickensian | 2000 | | pagina 15