Rede uitgesproken op de Dickens family-dag op 28 november 1999. door Guus de Landtsheer Wat zou het toch mooi zijn als we aan konden tonen dat Dickens van oorsprong een Nederlander, een Belg of desnoods een Fransman was. Maar helaas is daar tot op vandaag nog niets van gebleken. Maar we kunnen natuurlijk met enig kunst en vliegwerk proberen om hem tot uw familie toe te laten treden. Voor de genealogen onder U is dit wellicht een mooie uitdaging. Daarom is het misschien aardig in dit korte bestek enig licht te laten schijnen over de mogelijkheden en aanknopingspunten die de geschiedenis biedt. Is een familiaire band tussen Engeland en het vaste land mogelijk of beter nog waarschijnlijk? Het lijkt mij van wel. Er bestaan al eeuwen lang verbindingen tussen Groot-Brittannië en het vaste land van Europa met name de kusten van Noord-Frankrijk, België en Nederland. Leken maken vaak de fout dat bergen, rivieren, woestijnen en zeeën als zijnde natuurlijke grenzen mensen en volken scheiden. Niets is minder waar! Overal zien we juist het tegenovergestelde. Aan weerzijde vaneen bergpas vinden we hetzelfde volk, zij beheersen deze doorgang en verdedigen deze met hand en tand. De veerman zet mensen over en weer waardoor aan beide zijden van een rivier dezelfde taal wordt gesproken. Bedoeïenen trekken door de woestijn van oase naar oase en verbinden de gebieden aan weerszijde daarvan met hun karavanen. Met de zee is het al niet anders. Vissers en handelaren bevaren met him schepen de woelige baren en zoeken bij storm een veilige haven waar die zich maar voor doet. Voor zaken en groot gewin is het juist nodig de golven te trotseren en aan de andere kant de zeldzame goederen en winst te zoeken. Laten we eens wat mogelijkheden bekijken. Caesar stak in 55 v. Chr al het kanaal over met zijn legioenen en bracht Britannië binnen het Romeinse Rijk. In L066 deed Willen de Veroveraar hertog van Normandië het nog eens dunnetjes over en bracht het tot koning van dit nieuwe rijk. Daar tussendoor hebben we dan nog de volksverhuizingen in de periode van 300 tot 500 die de Angelen en de Saksen van uit hun Germaanse vaderland deed besluiten hun toekomst over zee water in Engeland te zoeken. Dan hebben we ook nog de Noormannen. Deze woeste rovers hebben ruim twee honderd jaar tussen 800 en 1000 alle kusten van de Noordzee afgestroopt op zoek naar rijkdommen voordat ze tot rust kwamen. In Nederland plunderden ze Dorestad zo vaak dat de bewoners het voor gezien hielden en vertrokken. In Engeland kregen ze hele streken in hun macht die later de Danelaw werden genoemd. In Frankrijk gaf de koning Normandië als leen aan een van hen in de hoop dat hij de nieuwkomers tegen kon houden. Een vroeg voorbeeld van boeven met boeven vangen. De eerste Dickens een Romein, een Normandiër, een Duitser of misschien wel een Viking? Onderschat ook de belangen van de machtigen der aarde niet Het was niet alleen maar eenrichtingsverkeer van het continent naar Engeland! De Franse bezittingen van het Engels koningshuis en familie banden tussen beide vorstenhuizen waren de oorzaken dat er van 1337 tot 1453 tussen beide landen heel wat is afgevochten. Voor het gemak noemen we die strijd de Honderd Jarige Oorlog. Voor de verandering staken er nu troepen over van Engeland naar Frankrijk Behalve om tot meerdere eer en glorie van hun vorst ver weg van huis en haard te sterven hielpen zij en passant ook de nodige kinderen aan een Engelse vader en een Franse moeder.

The Dutch Dickensian | 2000 | | pagina 7