de Noordelijke en Zuidelijke Nederlanden. Is in die periode de Britse, Vlaamse en de Nederlandse tak van de familie Dickens ook uit elkaar gedreven? Toen het de opstandelingen in Holland en Zeeland wat tegen zat besloot koningin Elisabeth I van Engeland zich ermee te bemoeien en stuurde haar vertrouweling Leicester met troepen om de Nederlanders bij te staan. Zijn soldaten vonden het echter maar niets om in deze omgeving te sterven voor onze zaak. Slecht betaald als zij werden (Elisabeth had de reputatie een zeer zuinige vorstin te zijn) zagen zij er meer heil in de hen toevertrouwde steden tegen een aannemelijk bod aan de Spaanse landvoogd af te staan. Met dit geld op zak was het aangenaam toeven in menig taveerne. Voor geld was daar alles te koop wat het soldatenleven ontbeerde voornamelijk voedsel, drank en vrouwelijk gezelschap. Opnieuw gelegenheid genoeg om de familie met een Engelse tak uit te breiden. Is er misschien sprake van een militaire achtergrond bij de familie Dickens? Mogelijke contacten tijdens de Gouden eeuw. In de 17* eeuw stapelde zich zoveel rijkdom op in de Noordelijke Nederlanden dat er sprake was van een Gouden Eeuw. De afsluiting van de haven van Antwerpen door de Hollanders, waardoor vele Vlaamse handelaren naar Amsterdam verhuisden, was één van de oorzaken achter die welvaart. Nederlandse schepen zwierven over alle wereld zeeën en bezochten daar menig haven. Dus waarom zou daar ook geen Engelse haven tussen gezeten hebben? Duinkerker kapers woonden toen nog in de Zuidelijke Nederlanden (België voor de duidelijkheid) Pas later in de geschiedenis verhuizen ze zonder huis en haard te verlaten naar Frankrijk. Als deze kapers al te veel Nederlandse schepen hadden gekaapt besloten de Hollanders de vloot op hen af te sturen en ze een lesje te leren. Voor de kapers was het dan tijd om enige tijd in Engels havens uit te rusten van de vermoeienissen van het kapersvak en te wachten tot de Hollandse bui over was gewaaid. Een mooie gelegenheid om daar tot verbroedering met de lokale bevolking over te gaan. Een Zuid-Nederlandse Dickens, die de wijk nam voor een Noord-Nederlandse Dickens en besloot enige tijd bij een Britse Dickens te schuilen. Het is toch te mooi om waar te zijn? Stadhouder Willem ID, dezelfde die tijdens het rampjaar 1672 ons land behoedde voor een verovering door Franse en Duitse troepen werd in 1689 door de Engelsen uitgenodigd om hun koning en zijn schoonvader te veijagen. Hij stak over met de nodige hulptroepen. Het werd een groot succes, samen met zijn vrouw Anna werden zij de nieuwe koninklijke familie van Groot-Brittannië en Ierland. De Noord-Ierse protestanten (Oranje mannen) zijn er nog altijd verheugd over. Weet u zeker dat er geen Noord-Ier in Uw familie zit? Ondertussen was de Franse koning Lodewijk XIV tot het besef gekomen dat hij geen protestantse onderdanen wenste in zijn rijk. Het resultaat van dit besluit was dat rond 400.000 Franse protestanten, Hugenoten genaamd, het land ontvluchten. Waar naar toe? We vinden hun afstammelingen nog steeds in Engeland en de Nederlanden. Zoekt U eens in het archief naar kerkregisters van Waalse kerken in deze gebieden wie weet zit er een Dickens tussen. Zoals U ziet zijn er genoeg verbanden te leggen tussen de streken waar de naam Dickens voorkomt. Sterker nog na herlezing van dit betoogje zou je zelfs tot de conclusie kunnen komen dat het wel een wonder moet zijn als er geen familieband tussen al die Dickensen zou bestaan. Ik wil daarom eindigen met een aangepast citaat van Marx, wiens voornaam Karl (Charles in het Engels) weer nieuwe perspectieven biedt: Genealogen aller landen met de naam Dickens, verenigt U! Probeer Charles voor uw familie te winnen en internationale roem te vergaren want wat heeft u er bij te verliezen? Niets. -9-

The Dutch Dickensian | 2000 | | pagina 9