Beste Dickensians, De Annual Conference in Rochester ligt achter ons, een zeer geslaagde conferentie, en er zijn ook in de toekomst weer bijzonder interessante conferenties te verwachten. Volgend jaar zal de conferentie gehouden worden in New York, deelnemers worden ondergebracht op de campus van een universiteit voor met Engeland concurrerende tarieven. In 2002 zal de conferentie in Londen plaatsvinden, georganiseerd door "headquarters"omdat het dan 100 jaar geleden is dat de Dickens Fellowship werd opgericht. Dat zal ongetwijfeld een hoogtepunt worden, en ons werd het motto meegegeven "komt allen". In de daarop volgende jaren zal de conferentie zijn in Bristol, Engeland, en Melbourne, Australië (motto "spaart allen"). De conferentie is steeds in juli. Dit jaar verbleven we in Chatham, dat aansluitend aan Rochester ligt (vaak vernomen citaat van Dickens tijdens de conference: knap is hij die weet waar Rochester ophoudt en Chatham begint) en wel in HMS PEMBROKE" waarvan ik las dat daar vroeger meer dan 4000 marinemensen waren gehuisvest. Ik keek tevergeefs uit naar een heel groot schip, maar uiteindelijk bleek "HMS PEMBROKE" een reeks gebouwen te zijn (de Britse Navy hanteert de definitie: een schip datgene waarin een zeeman woont). De marine heeft dit alles echter in 1986 verlaten, en nu is het een campus van de University of Greenwich. Opvallend is het stijgende aantal deelnemers uit de VS, de globalisering slaat ook toe in de Fellowship. Met enkelen van hen zat ik aan tafel tijdens het diner in Gad's Hill, heel interessant al moet ik erbij vermelden dat het diner plaatsvond in de gymnastiekzaal in een later aangebouwd gebouw dat Dickens nooit gezien heeft. Gad's Hill is al vele jaren een meisjesschool. Aan de wand hing een motto To thine own self be true". Elders hing het zeer gedetailleerde reglement voor het schooluniform ('s zomers witte sokken, 's winters donkere sokken, haarspelden alleen donkerbruin of zwart, etc.). Amerikaanse deelnemers bleken soms verrast dat het kleine Nederland een eigen Branch heeft, anderen kenden onze Branch van onze website en deelden mij mee dat het de fraaiste Dickens-website is (een compliment dat ik hierbij graag doorgeef aan de heer De Landtsheer). Dit voorwoord blijft kort en ietwat rommelig, vrees ik, want schrijver dezes gaat met vakantie, en wel op de meest kort mogelijk termijn. Reisgenoten zitten bij wijze van spreken al in de auto. Met een "au revoir" neem ik tijdelijk afscheid, maar ook, als altijd, met Dickensiaanse groet. Paul Ferdinandusse

The Dutch Dickensian | 2000 | | pagina 4