In zijn afscheidsbrief aan Charity Pecksniff laat Augustus Moddle weten te zijn vertrokken naar Van Diemen's Land. Een verstandige keuze dunkt me en een nauwelijks 'vrijwillig' te noemen emigratie. Van Diemen's Land, vernoemd naar de Nederlandse ontdekkingsreiziger, heet sedert 1853 Tasmanie. Maar ook Abel Tasman was een Nederlander. In Dombey and Son refereert Dickens even aan het grote British Empire van Koningin Victoria. "Nothing seemed to do Mr. Toots so much good as incessantly leaving cards at Mr. Dombey's door. No tax-gatherer in the British Dominions - that wide-spread territory on which the sun never sets, and where the tax-gatherer never goes to bed - was more regular and persevering in his calls than Mr. Toots". Major Bagstock had gediend in de kolonieen en had daarvandaan een donkere bediende meegebracht, door Miss Cox simpel omschreven als "a native". De man had een zwaar bestaan bij de reutelende majoor Naast Paultje Dombey had Mrs. Pipchin, "a marvellous ill-favoured and ill-conditioned old lady, who had lost her husband in the Peruvian mines", een master Bitherstone in huis. Als de jonge Dombey later bij Dr. Blimber verblijft zit Bitherstone, inmiddels geen master meer, daar ook. Zijn familie verblijft in India, en hij fantaseert hoe hij 'old Blimber' in India te pakken zou nemen door hem door zijn koelies het land in te laten voeren om hem aan de Thugs over te leveren. Tegen de tijd dat Dickens zijn David Copperfield schrijft is hij al gegrepen door het idee van de vrijwillige emigratie, vooral voor hen voor wie er eigenlijk geen toekomst meer is in Engeland. Aan het eind van het boek schepen de Peggoties en Micawbers zich in voor de tocht naar Australië. In tegenstelling tot de deportaties in eerdere romans horen we wel hoe de vrijwillige emigranten het gedaan hebben. In een van de laatste hoofdstukken komt Daniel Peggoty nog een keer terug naar Engeland om David en Agnes te vertellen hoe goed het met allen gaat. Zelfs Wilkins Micawber, door Lansbury eens gelabelled "as the most unemployable character in English literature", heeft succes gehad. Bij het lot van Uriah Heep staat dat hij veroordeeld is tot levenslange deportatie, maar in de praktijk blijkt hij in een Londense gevangenis te verblijven waar hij en Littimer, de voormalige bediende van James Steerforth, modelgevangenen zijn. Number Twenty Seven en Twenty Eight. Ieder van hen is de favoriet van een andere directeur die over de hoofden van de gevangenen tegen elkaar opbieden. "Now, Twenty Seven", said Mr. Creakle, entering on a clear stage with his man. Tot slot is daar nog Jack Maldon, door de naive Dr.Strong teruggehaald uit India om zijn vrouw Annie een plezier te doen. En dat doet Maldon dan ook. Hij wordt weer snel terug verscheept.

The Dutch Dickensian | 2000 | | pagina 7