De eerste lezing van deze dag gaat over "The Australian Dimension". De spreker Alan Dilnot is wegens familieomstandigheden afwezig en dus wordt er voorgelezen. De tekst is overigens aan uw editor ter hand gesteld en zal waarschijnlijk ook in deze uitgave van de Dutch Dickensian worden gepubliceerd. De tweede lezing is van Michael Slater. Hij staat iedere conferentie op het programma en, gezien de wijze waarop hij het iedere keer weer presenteert, ook terecht. Zijn verhaal gaat over "Pip and Partners". Na afloop zijn er veel vragen en ook veel opmerkingen. Slater vangt ieder antwoord aan met de zin: "very good you brought that point up", en kan zich daarna geen buil meer vallen. De middagen zijn gereserveerd voor de uitstapjes. Vandaag is "Great Expectations Day" en wij beginnen met een bezoek aan Restoration House. Het huis stond model voor Satis House, het huis van Miss Havisham, ons bekend uit Great Expectations. Het is een enorm pand dat tot voor kort gesloten is geweest voor restauratie en ook nu valt er nog het nodige aan te doen. Als extra attractie heeft de eigenaar de dorpsomroeper Peter Settler ingehuurd om rond te lopen. Settler, die wij nog kennen van de Haarlem Conference, blijkt een goede vriend van Dr. De Jong en komt regelmatig in Bronkhorst. Om aldaar te kunnen communiceren probeert hij nu de Nederlandse taal machtig te worden. Richting bus, die ons naar Cooling brengt, passeren we nog een aantal panden die een rol spelen in romans van Dickens. Ondermeer de huizen van Uncle Pumblechook (Great Expectations) en Mr. Sapsea (Edwin Drood). Veel winkels in de hoofdstraat van Rochester dragen dickensiaanse namen. Opvallend is de winkel met de naam "Little Dorrit" De ramen zijn geblindeerd, de nering is failliet gegaan. Uiterst toepasselijk lijkt mij. In Cooling bezoeken we het kerkhof met het familiegraf van de familie Pirrip. Is er in het eerste hoofdstuk van Great Expectations sprake van "five little stone lozenges", in werkelijkheid blijkt het om dertien te gaan. Drie uit een familie Barker en tien uit een familie Comport. Allen vermoedelijk slachtoffers van de moeraskoorts. Het is de attractie van het dorp blijkens de ansichtkaarten in het kerkje. Cooling bestaat uit een straatweg (Dickens Walk) en zo'n 25 huizen. Geen wereldstad blijkens de reactie van de locale jeugd die drie bussen op één dag een evenement vindt. De volgende bestemming is Gad's Hill Place, het laatste huis dat Dickens bewoonde en ook de plaats waar hij overleed. Aan dubieuze speculaties met betrekking tot overlijden op een andere plek doen wij hier niet. Uw correspondent is recht in de leer. Het is al enige tijd eigendom van een school en het moet gezegd, het schoolbestuur is er in geslaagd om het deels in de oorspronkelijk staat te houden. Je mag stellen dat deze bestemming geen slechte is, helemaal als we in ogenschouw nemen dat Dickens het huis niet aan zijn eigen familie wilde nalaten. Het is na zijn dood weliswaar aangekocht door een van zijn zonen, maar die moest het om financiële redenen na negen jaar al weer verkopen. Hij aarde meer naar zijn grootvader (John Dickens) stelt de gids fijntjes vast. De dummy bookbacks (zie een vorig nummer van de Dutch Dickensian) en het befaamde tunneltje onder de weg voor het huis zijn nog steeds te bezichtigen. Dickens liet dit tunneltje aanleggen in een tijd dat er nog slechts een handkar per uur langskwam. Heden ten dage is dat wel anders. Het verkeerslawaai is oorverdovend. De gids wijst verder nog op de gevolgen van het door Dickens laten slopen van een dragende muur. Hij was steeds bezig met bouwkundige veranderingen in en om het huis. In brieven aan Forster rept hij regelmatig van bouwlieden die doorzijn huis lopen. Op de trappen van Gads Hill spelen zich inmiddels taferelen af die doen denken aan opnamen voor Eisenstein's Potemkin. 's Avonds is er een diner in de later bijgebouwde sportzaal van de school. Het hoofd spreekt ons toe en meldt niet alleen dat zij met pensioen gaat, maar ook dat het de bedoeling is van het schoolbestuur om achter Gads Hill een nieuw schoolgebouw op te trekken om vervolgens Gads Hill zelf weer geheel in de oorspronkelijk staat te brengen. Men verwacht de nodige revenuen van verhuur voor huwelijken en andere partijen.

The Dutch Dickensian | 2000 | | pagina 12