Dickens op het internet. Guus de Landtsheer Sinds we met onze branch zijn doorgestoten naar en op het internet is voor een toenemend aantal leden de vraag relevant geworden hoe het internet te gebruiken als het gaat om Dickens. De wereld ligt nu wel via het beeldscherm aan onze voeten, maar hoe vinden we Charles in deze overdaad aan informatie? Daarom leek het me nuttig, voor hen die nog enige moeite hebben om de weg via bits en bytes te vinden, enkele handreikingen te doen. Omdat het in computerkringen gebruikelijk is om uitleg te geven via het vraag-en-antwoord- model kunnen we hier natuurlijk niet achterblijven. Ik heb daartoe twee series vragen opgesteld met de bijbehorende antwoorden. De eerste serie is voor hen die nog volledig nieuw zijn en zichzelf als een absolute beginner beschouwen. Dit zijn de A-vragen. Bent u al iets meer ervaren, maar ontbreekt het u aan ervaring in het zoeken op het net, dan kunt U direct verder gaan naar de B-vragen. A-vragen: 1 Wat is het Internet? Antw: Een snel groeiend systeem waarbij computers, waar ook ter wereld, met elkaar via de telefoon of kabel in verbinding kunnen staan. 2 Wat voor apparatuur heb ik nodig? Antw: Een computer, een modem en een telefoon- of kabelaansluiting. Bij aanschaf van deze apparatuur is het verstandig om in de winkel te vertellen dat U op het internet wilt. 3 Hoe kom ik met deze spullen op het net? Antw: Via radio, tv, krant en de brievenbus maken allerlei bedrijven reclame om via hen de aansluiting op het net te laten verlopen. Deze bedrijven, z.g.n. providers, bieden tegen allerlei voorwaarden en prijzen hun diensten in de vorm van computerprogrammatuur aan. U zult hier een keuze uit moeten maken. Een aantal van hen is zelfs gratis. Dit is in zoverre waar dat de computerprogramma's gratis zijn, zodra U echter een telefonische verbinding tot stand brengt betaalt u wel voor deze verbinding. Dit is altijd een lokale telefoonverbinding. 4 Wat is e-mail? Antw: Als U een provider hebt uitgekozen. Kunt U voortaan berichten, zeg maar brieven, via de computer over de telefoonlijn naar iemand anders sturen die ook aan gesloten is op het internet. Het voordeel is dat het versturen van deze e-mails zeer snel gaat en dat degene waar u een bericht naar toe stuurt op dat moment zijn computer niet aan hoeft te hebben. Ook zijn de kosten lager dan die van het versturen van een brief, want of U nu een bericht stuurt naar iemand naast de deur, of naar het andere eind van de wereld, de prijs is die van een lokale telefoonverbinding. 5: Als ik een internetaansluiting heb, hoe maak ik dan een verbinding met een andere computer? Antw: Door een internet adres in te typen komt de verbinding via de computer tot stand. De meeste van die adressen beginnen met drie w's en een punt (www.). Hierna volgt er een serie afkortingen. Ieder adres (zeg maar iedere computer) heeft zijn eigen adres. Het is te vergelijken met het kiezen van een telefoonnummer. 6 Wat zijn hyperlinks en wat kan ik ermee doen?

The Dutch Dickensian | 2001 | | pagina 36