The one great principle of the English law is, to make business for itself. There is no other principle distinctly, certainly, and consistendy maintained through all its narrow turnings. Viewed by this light it becomes a coherent scheme, and not the monstrous maze the laity are apt to think it. Let them but once clearly perceive that its grand principle is to make business for itself at their expense, and surely they will cease to grumble. Aldus Dickens in Bleak House (ch.39). De papierwinkel en kosten zijn door Dickens gehekeld in Bleak House, als het proces Jarndice v.Jarndice ineenstort, doordat het betwiste vermogen aan proceskosten was opgegaan (ch.64). 5. Dickens' rechtskennis. Hoe kende Dickens het recht zo goed. Dit kan niet alleen van de arrestaties van zijn vader komen. In mei 1827 echter trad Dickens als jongste bediende in dienst van Ellis Blackmore. Dickens' moeder had de relatie met Blackmore gelegd. Ellis Blackmore traden als Londense agenten op voor solicitors in Bath, Chichester en andere plaatsen. Zij behandelden zowel Common Law als Chancery zaken Solicitors in de 'country' schakelden Londense solicitors in voor de behandeling van schuldzaken in de Insolvent Debtors' Court. Carlton deelt mee, dat Dickens waarschijnlijk vaak naar een van de vele 'public offices' moest. Daarvan waren er volgens de 'Law List' van die periode ca. 150. Ackroyd noemt the Alienation Office, the Sixpenny Receivers Office, the Prothonotaries Office, the Clerk of the Escheats, the Dispensation Office, the Affidavit Office, The Filazer's, Exigenter's and Clerk of the Outlawry's Office, the Hanaper Office and the Six-Clerk's Office (6). In november 1828 ging Dickens werken bij Charles Molloy, een barrister op New Square, Lincolns Inn. Kort daarop besloot Dickens free-lance stenograaf te worden bij Doctors' Commons, waar een aantal kerkelijke recht banken en het Admiralty Court bijeen kwamen. Een ver familie lid van moederszijde had daar al een box gehuurd. Daarin zaten zij beiden op opdrachten om rechtbankverslagen te maken te wachten. Iets later had Dickens samen met een proctor een eigen bureau om zijn verslagen uit te werken. Het kerkelijk recht was van toepassing op onderdelen van het familierecht, als huwelijksrecht en uiterste wilsbeschikkingen. Voor dispensatie aan een minderjarige om te trouwen en voor geldigheid van legaten moest men zich bij een van deze rechtbanken vervoegen. De rechters oordeelden volgens Romeins- en cannoniek-rechtelijke beginselen. Het Admiralty Court behandelde aangelegenheden in verband met de zeevaart in gebieden waar de common law geen rechtskracht had. Het recht t.a.v. schulden en gevangenschap wegens schulden viel buiten de jurisdictie van deze rechtbanken. Dickens is er echter wel in aanraking gekomen met merkwaardige en omslachtige procedures. Hij werd ook ingeschakeld voor verslagen van de politierechter. Blackmore heeft hem verslagen zien maken in de Court of Chancery. Inmiddels had Dickens' oom aan moederszijde, John Henry Barrow, in 1828 de Mirror of Parliament opgericht. Dit blad beoogde letterlijke verslagen van de parlementaire debatten weer te geven en werd daarmee vermaard.

The Dutch Dickensian | 2002 | | pagina 17