Wat wist Dickens af van opiumgebruik? Was de beschrijving van de opiumroes van Jaspers in Edwin Drood. bij Dickens alleen gebaseerd op 'horen zeggen' of wist hij waarover hij sprak? De onderstaande bron geeft een kijkje op hoe men in de 19de eeuw in Engeland tegen opium aan keek. Opiates Britain 1800-1917 Maar in deze bron wordt ook verwezen naar een matig gebruik van opium door Charles Dickens zelf. Klopt deze bewering? Verder onderzoek levert bronnen op die hetzelfde zeggen. De twijfel die ik toch blijf houden wordt echter veroorzaakt door het feit dat de die bronnen inderdaad letterlijk hetzelfde beweren. Is hier geen sprake van eenvoudig overschrijven van een andere bron? Het zal niet de eerste keer zijn dat op die manier vermoedens in feiten veranderen. Omdat opiumgebruik zoals we eerder zagen in het Victoriaanse Engeland niet echt iets uitzonderlijks was is het voor een schrijver die zoveel maatschappijkritiek in zijn romans stopte niet vreemd dat hij ook dit thema aanroerde. Al eerder vinden we er in Oliver Twist een verwijzing naar. Een bron die de verdenking van Dickens als opiumschuiver ontkracht, is een artikel van Frederic G. Kitton (From the Novels of Charles Dickens, London 1897) Hierin worden getuigen aan het woord gelaten die verklaren welke manier Dickens research deed voor Edwin Drood. Wat mij hierin opvalt is het gegeven dat Dickens over de vorm en het gebruik van de opium pijp moest worden gecorrigeerd door een expert. Iemand die zelf opium rookt hoeft op dat punt toch niet te worden gecorrigeerd? "Patent medicines and opium preparations such as Dover's Powder were readily available without restrictions. Indeed, Laudanum (opium mixed with alcohol) was cheaper than beer or wine and readily within the means of the lowest-paid worker. As a result, throughout the first half of the 19th century, the incidence of opium dependence appears to have increased steadily in England, Europe and the United States. Working-class medicinal use of opium-bearing nostrums as sedatives for children was especially prominent in England. However, despite some well known cases among 19th century English literary and creative personalities—Thomas de Quincey, Byron, Shelley, Coleridge, and Dickens—recreational use was limited, and there is no evidence that use was so excessive as to be a medical or social concern. SOURCE: Perspectives on the History of Psychoactive Substance Use. REsearch Issues 24; NIDA, USDHEW; pg. 155 [Opiates Britainl 800-1917] In Dickens' Oliver Twist the Artful Dodger and gang clearly are out to abuse opium, "seated round the table were four or five boys...smoking long clay pipes" (9). Contemporary documents, newspapers ads from the time suggests that these pipes contained tobacco and opium, because opium would not burn alone (10). These two instances, in Victorian literature, illustrate the total ignorance of strength of opium. 9- Dickens, Charles Oliver Twist 1961 p.87 10- Day, p.10 Source: http://www. gober.net/victorian/reports/opium.html

The Dutch Dickensian | 2002 | | pagina 25