te voorkomen toen Drood tijdens dit duel verblind door woede meer dan allen zijn opponent had willen doden? Was de familie van de Egyptische daardoor in de schuld bij Bud komen te staan? Hadden Drood en Bud later door het koppelen van Edwin aan Rosa de eerste onder bescherming van de tweede geplaatst zodat de bloedwraak op Edwin niet mogelijk was? Toen ik dit stuk voor de eerste keer las leek het me deze beschermingsconstructie nogal gezocht. Dat was echter ruim voor 11 september 2001. Inmiddels vraag ik me af of de bescherming van Bin Laden door de Taliban, met alle ellende van dien voor de bevolking van Afghanistan, op diezelfde traditie berust als waar Aylmer naar verwijst? Welke rol speelt Jasper dan? Het kan zijn dat hij op de hoogte is van deze vendetta. Dit plaatst het flauw vallen van Jasper bij het bericht dat de verloving tussen Edwin en Rosa is verbroken in een geheel ander daglicht. Heeft hij mogelijkerwijs al eerder een aanslag op Edwin weten te verijdelen? Denk aan de nachtelijke trip die hij maakt met Durdles. Diezelfde Durdles die vertelt dat hij een jaar eerder in 1841 een gil heeft gehoord die hij als zijnde van een spook verklaard. Heeft Jasper toen niet een mogelijk aanslag op Edwin weten te vermijden door iemand die hij als een verdachte zag te vermoorden. Dat zou echter het beeld van de goede Jasper beschadigen. Hoe lost Dickens dit op? Jasper mist steeds iets in zijn opiumroes. De moord! Hij ziet beelden van iemand die op de toren staat en vervolgens beneden ligt en daarnaast hebben we Durdles die onder invloed van zijn roes de neiging heeft in de lucht naast de toren te kunnen lopen. Is de onbekende onderinvloed van zo'n zelfde roes van de toren gevallen? Dat maakt Jasper onschuldig aan moord, maar wel tot de held die een moord op Edwin heeft weten te voorkomen. Waar is het lijk van deze onbekende dan gebleven. Wel daar zijn genoeg aanwijzingen voor te vinden. Het kloppen van Durdles op de muren en graftombes, de ongebluste kalk. Als Neville ten tonele verschijnt slaat de argwaan opnieuw toe bij Jasper. Is dit een nieuwe figuur die uitgezonden is om wraak te nemen op Edwin? Aylmer heeft ontdekt dat: Vanl811 tot 1815 was er sprake van een militaire campagne van een Egyptisch leger in Arabië. Hierbij zou de vader van het moslim meisje betrokken kunnen zijn geweest waardoor hij zijn familie moest achterlaten De in het boek genoemde Belzoni kwam in werkelijkheid in 1815 in Egypte aan. Dit zijn stuk voor stuk feiten die passen in het verhaal van Dickens Wie was Datchery? Dit is een van de vele puzzels die Dickens ons heeft achter gelaten. Felix Aylmer komt na dat hij allerlei mogelijkheden onderzoekt tot de conclusie dat dit Bazzard moet zijn. Waarom? Datchery is niet echt een rol voor een held-detective. Omdat Jasper onschuldig is moet deze detective een tragikomische figuur zijn. Zo'n type was Bazzard ten voeten uit. Dan komen we bij de oplossing. Jasper wordt omdat er zoveel tegen hem spreekt gearresteerd.( Forster beweert dat de laatste hoofdstukken in een cel worden geschreven).Er zijn volop bewijzen dat er een moord is gepleegd. Men vindt een lijk in de tombe, weliswaar onherkenbaar verminkt door de werking van ongebluste kalk, maar op het lijk wordt een ring gevonden. De ring die Edwin bij zich droeg. Er zijn volop getuigen te vinden die een belastende verklaring over het gedrag van Jasper afleggen. Deden wij dat ook al niet tijdens onze bijeenkomst in Bloemendaal? Zal Jaspers worden veroordeeld?

The Dutch Dickensian | 2002 | | pagina 34