A is hij in Bloemendaal R ustig de voet laat dralen, L ieflijk bekoord blijft staan E n er een dag ziet pralen S choner dan ooit vergaan! D e luit geroerd, de lier, In Godfrieds vijftig jaren! C harles Dickens, immer hier, Kijkt, waar hij rond mag waren, E euwig verjongd, vol vier, N aar Bomanslokkig haar en S iert hem met de laurier! In de 6de aflevering van TDD van september 1963 berichtte de redactie in Make a note of' onder meer over "Anneke": "Onder de titel "Thuis bij Anneke Grönloh", lazen wij in een vraaggesprek hoe de interviewer zijn blik op de boekenkast van het zangeresje gericht, en daar het werk van Godfried Bomans bespeurend, te horen kreeg: "En misschien doet het hem weer plezier te weten, dat ik Charles Dickens een vermkkelijke schrijver vind. Oliver Twist heb ik meermalen gelezen". Voorts ook de volgende noot: "In opdracht van het Katholieke Lectuurcentrum heeft het Hoogveld Instituut te Nijmegen een onderzoek ingesteld naar het lezen van de leerlingen van de derde klas en hoger van een aantal Katholieke middelbare scholen. De enquêteurs legden 1600 leerlingen een lijst voor van 84 schrijvers. De rangorde in voorkeur bleek te zijn 1. G. Bomans 2. J. Nowee 3. Anton Coolen 4. Jules Veme 5. Charles Dickens 6. Karl May 7. Hildebrand 8. Anne Frank 9. Arthur van Schendel 10. A. den Doolaard. Schrijvers als John Steinbeck, S. Vinkenoog, Louis Paul Boon, Erskine, Caldwell vormen de achterhoede". Tijdens de Branch bijeenkomst op 27 april 1963 in "Zomerzorg" hield Bomans een voordracht. "De rede van de Life President over Edwin Drood kenmerkte zich door soberheid en een floers van melancholie. Dit paste goed bij onze stemming, want hoewel wij "gewoon" deden, misten wij haar toch: Mevrouw Waltheer, een van onze aardigste dames-leden. Het mystery werd niet opgelost. (Dat moeten wij doen). Het ging meer over de mens Dickens, zijn moeilijkheden en zijn gespletenheid". In de 8ste aflevering van TDD, van juli 1964 berichtte de redactie in make a note"over Bomans het volgende: "Onze Lijf-president wordt in het Erecomité van het onlangs van stapel gelopen "Jong Nederlands Literair Tijdschrift"vermeld als "Voorzitter Pick-Wick-Club". Dirt ontstellend misverstand heeft hij vergeefs getracht te herstellen En uit de Elsevier van 21 december 1963 wordt het volgende citaat uit de mond van Maurice Roelants geciteerd: "Hij is dol op zijn eigen land en op zijn stad, Haarlem. Maar, "Was sich liebt, das neckt sich". Zonder een hoge borst op te zetten, kittelt hij de kleinburgerlijkheid. Onbevangen. Droogjes. Dickens is reeds genoeg geciteerd. Hij is Godfried Bomans.

The Dutch Dickensian | 2002 | | pagina 11