werd veroordeeld en in gebreke bleef, en dat als zij dan niet betaalden, zij zelf zouden worden gearresteerd. Mr.Pickwick werd voor de rechter gedaagd, een 'serviceable process' dus (The Pickwick Papers ch.18). Was de schuld voor de rechter bewezen en de schuldenaar tot betalen veroordeeld, dan kon de schuldenaar gearresteerd worden, om zijn medewerking af te dwingen bij verhaal op zijn vermogensbestanddelen, die niet in beslag genomen konden worden, of ter genoegdoening van de schuldeiser als er niets was om op te verhalen. Men sprak dan van 'arrest on Final Process'. In A Passage in the Life of Mr. Wat kins Tottle Sketches by Bof) wordt mr.Tottle duidelijk op 'Mesne Process' gearresteerd. De arrestatie van mr.Pickwick in The Pickwick Papers was een 'arrest on Final Process', want hij was schuldig verklaard door de Court of Common Pieas. Maar de vader van Sam Weller had geen uitspraak van de rechtbank, dat Sam hem inderdaad 25 schuldig was (ch.43). Wij hebben hier dus te maken et een 'arrest on Mesne Process'. Gezien de voorgeschiedenis zat in Uttle Dorrit William Dorrit 'on Final Process' vast (boek I,ch.6 en boek II, ch.12.): 'Oh, it's a good story, as a story,' returned that gentleman; 'as good a thing of its kind as need be. This Mr Dorrit (his name is Dorrit) had incurred a responsibility to us, ages before the fairy came out of the Bank and gave him his fortune, under a bond he had signed for the performance of a contract which was not at all performed. He was a partner in a house in some large way - spirits, or buttons, or wine, or blacking, or oatmeal, or woollen, or pork, or hooks and eyes, or iron, or treacle, or shoes, or something or other that was wanted for troops, or seamen, or somebody - and the house burst, and we being among the creditors, detainers were lodged on the part of the Crown in a scientific manner, and all the rest of it(boek II,ch.12) Het 'arrest on Mesne Process' bemstte op een eed van de schuldeiser, dat hij een vordering had op de gedaagde. Deze eed werd afgelegd op een schriftelijke stuk ten overstaan van een rechter of een daartoe bevoegde beambte ('officer') en dat stuk werd geregistreerd bij de rechtbank. Men noemde dit een 'affidavit' In ch.43 van The Pickwick Papers lezen wij, dat Solomon Well Mr.Weller mee nam "to swear the affidavit of debt, which the boy, with the assistance of the blue bag had drawn up on the spot." Een oneigenlijk, maar wel vaker voorkomend, gebruik van het 'arrest on Mesne Process'. Om 'frivolous and vexatious arrests' te voorkomen beperkten de Superior Courts zich bij arrestatie 'on Mesne Process' tot schulden van £20 en meer. Dit werd in 1827 wettelijk vastgelegd. Tony Weller The Pickwick Papersch.43) kon dus zijn zoon inderdaad voor £25 laten arresteren zonder voorafgaand vonnis (on Mesne Process): "Well, then, I'll tell you wot it is," said Sam, "I'll trouble you for the loan of five-and twenty pound." "What good 'ull that do?" inquired Mr. Weller. "Never mind," replied Sam. "P'raps you may ask for it, five minits arterwards; p'raps I may say I von't pay, and cut up rough. You von't think o' arrestin' your own son for the money, and sendin' him of to the Fleet, will you, you unnat'ral wagabone?"

The Dutch Dickensian | 2002 | | pagina 22