nauwgezet en ijverig beambte geweest van de Sheriff van Middlesex, had de arrestatie willen verrichten op verzoek van een colle-ga, had een vrouw en zeven kinderen en betuigde berouw. Hij werd hierop in het House of Commons ernstig toegesproken door Sir Charles Hamilton en ontslagen uit de gevangenschap. In Barnaby Budge liep Sir J ohn Chester een kans gearresteerd te worden en in een vulgaire gevangenis terecht te komen. Een aanzienlijk familielid kwam hem echter te hulp: He offered - not indeed to pay his debts, but to let him sit for a close borough until his own son came of age, which, if he lived, would come to pass in twenty years. It was quite as good as an Insolvent Act, and infinitely more genteel. So Sir John Chester was a member of Parliament. Het is duidelijk, waarom Sir J ohn Chester lid van het parlement wilde zijn. Met 'Insolvent Act' wordt bedoeld een "Act for the Relief, die af en toe werd uitge-vaardigd om de overvolle gevangenissen te ontlasten. Als in Nickleby Nicholas Mr.Squeers en Peg Süderskew de gestolen papieren van de woekeraar Gride bekijken, schrijft Dickens: Mrs.Sliderskew complied, and inquired what the next one was. "This", said Squeers, "is a bundle of overdue acceptances and renewed bills of six or eight young gentlemen; but they're all M.P.'s,so it's of no use to anybody. Throw it in the fire! (ch.57) 5. Het 'sponging-house'. Toen John Dickens in 1824 voor de eerste maal werd gearresteerd, werd hij aanvankelijk ondergebracht in een 'sponging-house'. "Sponging House", zegt de Oxford English Dictionaryis "A house kept by a bailiff or sheriffs officer, formerly in regular use as a place of preliminary confinement for debtors." Toen in The Pickwick Papers Mr.Pickwick was gearresteerd bracht Mr.Smouch, een ondergeschikte van de sheriffs officer Namby, Mr.Pickwick naar zo'n huis (ch.40). The coach having turned into a very narrow and dark street, stopped before a house with iron bars to all the windows; the door-posts of which were graced by the name and title of "Namby, Officer to the Sheriffs of London;" the inner gate having been opened by a gentleman who might have passed for a neglected twin brother of Mr Smouch, and who was endowed with a large key for the purpose, Mr, Pickwick was shown into the "coffee-room." Het 'sponging-house' heette ook 'lock-up house'. Dit laatste woord werd geleidelijk gebruikelijk. Het woord 'sponging' hangt samen met een overdrachtelijke betekenis van het werkwoord 'to sponge', d.w.z. iemand afsponsen, van zijn laatste centjes ontdoen. De gearresteerden werden van oudsher stevig afgesponst. zodanig, dat het parlement zich genoopt voelde in te grijpen. Zo kwam tot stand 2 Geo.ii,c.22. An Act for the Relief of Debtors with respect to the imprisonment of their Persons. [1729]. De wet verbood de sheriff en zijn dienaren om de arrestant zonder diens vrijwillig gegeven instemming naar een publieke gelegenheid of een huis van een van hen te brengen. Ook mochten zij hem geen voedsel of eten verkopen anders dan tegen vastgestelde tarieven.

The Dutch Dickensian | 2002 | | pagina 27