Sir Lukes Fildes, R.A. Final illustrator for The mystery of Edwin Drood. Niet ieder van ons heeft een versie van The Mystery of Edwin Drood in zijn bezit met de oorspronkelijke illustraties van Lukes Fildes (uitgesproken als fïltz), sinds 1909 Sir Luke Fildes. Aan dit gemis komt de Dutch Dickensian natuurlijk graag tegemoet, maar als we het werk laten zien, dan behoren we natuurlijk ook aandacht aan de kunstenaar te besteden. Hier volgt dus een nadere kennismaking met de maker van deze tekeningen. Oorspronkelijk zouden illustraties bij Edwin Drood gemaakt worden door Charles Collins, maar door diens zwakke gezondheid zag deze af van de opdracht en moest Dickens opzoek naar een nieuwe illustrator. Zijn aandacht werd getrokken door werk Houseless and Hungry) van Fildes, dat hij zag in het openingsnummer van The Graphic Magazine. De opdracht die de jonge Fildes kreeg maakte hem opslag bekend Gedurende zijn leven veranderde Fildes regelmatig van stijl, maar toen hij Edwin Drood illustreerde was hij vooral bekend om zijn uitbeelding van het leven van de Londense paupers. Een stijl die bekend werd als sociaal reaüsme. Een decennium later schilderde hij in een totaal tegenovergestelde stijl, de idealiserende Venitiaanse periode. Toen waren zijn schilderijen vooral mooi en aangenaam om naar te kijken. Uiteindelijk eindigde hij als een portrettist en kreeg hij eervolle opdrachten om de kroningsportretten van Edward VII en koningin Alexandra en een statieportret van George V te schilderen. Sir Luke Fildes, R.A. 1844-1927 Houseless and Hungry, The Graphic (12th April, 1869) Luke Fildes, Alfresco-toilette (1887-9

The Dutch Dickensian | 2002 | | pagina 34