hemel beware ons voor het gezelschap van de reële Toots. Maar van de Toots, die elke dag, opgepoetst en schutterig, zijn kaartje bij de deur van de geliefde Florence Dombey afgeeft zonder ooit de drempel te overschrijden, gaan wij waarachtig houden. Wij lachen al, als hij de hoek om komt. Wij hangen gretig aan zijn stotterende lippen. Wij vinden hem eigenlijk een beetje subliem. Kan men een gelukkiger resultaat van overdrijvingskracht voorstellen?" Pisuisse en Van Amerongen Een vriend schreef mij: "Om je detailkennis t.a.v. Dickens mogelijk te vergroten en te verrijken, doe ik mededeling van: - de voorliefde van Pisuisse t.a.v. Dickens' werk; iets wat hij niet onder stoelen of danken stak. Ik las dit in de recente biografie over Willem Walraven van de hand van Frans Okker. - de voorliefde van Jules van Amerongen t.a.v. Dickens' werk. FTij was tot 1940 docent aan het Gymnasium in Alkmaar en in zijn vrije tijd voordrachtkunstenaar tot buiten Nederlands grenzen. Zijn zoon, Bob van Amerongen, heeft model gestaan in "De avonden" als Viktor Poort". Twee flamboyante figuren, die wel moesten vallen voor Dickens. Ter toelichting: Pisuisse was een befaamde cabaretier in de jaren twintig, met een uitstraling a la Aristide Bruant. FTij onderhield amoureuze betrekkingen met een prima donna van het toneel, hetgeen hem fataal werd. FTij werd door een medeminnaar doodgeschoten, op het Rembrandtplein. Crime passionel. Slauerhoff dichtte over het Nederland in die dagen: "En nooit, neen nooit gebeurt een mooie passiemoord". Waarbij hij zich dus danig vergiste. Zo viel het doek voor een Dutch Dickensian, avant la lettre. Andermaal Szymborska Deze dichteres (Nobelprijs) etaleert in het gedicht "Mogelijkheden" haar voorkeuren. Ik citeer de eerste vier regels: "Ik ga liever naar de bioscoop. Heb liever katten. Zie liever eiken aan de Warta. Lees liever Dickens dan Dostojewski" Het is goed vast te stellen dat wij deze voorkeur delen. Curieus is dat Dostojewski, terugkerend uit de Siberische ballingschap, aan de hem opwachtende vrinden vroeg:""Wat heeft Dickens nu weer geschreven!?"

The Dutch Dickensian | 2002 | | pagina 41