benedenvertrek gedreven en moest tenslotte met de schuur genoegen nemen. Bmiloften en partijen brasten binnen de gewijde muren, er klonk getier en ruwe scherts. De tweemaandelijkse stroop-pannekoek, waarop het etablissement tot nu toe gedreven had, werd de sluitpost van een woest gelag, een te verwaarlozen aardigheid van enige zonderlingen. Men hield op ons te begrijpen en de kellner, die de pannekoek voor ons neerzette, kon somtijds een meewarige glimlach niet onderdrukken. Onder deze omstandigheden begon het Bestuur naar een gelegenheid te zoeken waar wij opnieuw zouden begrepen worden. Het meent deze gevonden te hebben in "Zomerzorg" te Bloemendaal, alwaar de eigenaar, bijgestaan door stil en Gjnbesnaardpersoneel, ons met open armen ontvangen heeft. Hoe lang het hier goed toeven is, valt met de steeds toenemende bevolkingsdichtheid niet te zeggen. De leden zien althans op de eerste vergadering met voldoening terug. Een lichte weemoed om wat in "Kraantje Lek" verloren ging, zal bij menig hunner gerezen zijn. Zij zullen echter tevens inzien, dat wij ons daar niet langer handhaven konden zonder naar de holle boom verwezen te worden". In het lste nummer ook berichten over de drie leeskringen. De eerste leeskring die werd opgericht was de Haagse, op woensdag 5 maart 1958. Men kwam iedere derde woensdag van de maand bijeen, behalve in de maanden juli en september. De eerste twee jaar werd "Great Expectations" gele2en, daarna werd vervolgd met "The Posthumous Papers of the Pickwick Club". De Haarlemse leeskring werd gestart op 6 october 1958, en men kwam voor de eerste maal bijeen in "het vorige huis van de Life President". Ook hier werd begonnen met "Great Expectations", en daarna werd verder gegaan met "David Copperfield". De leeskring werd na enkele jaren te groot, reden om op 3 maart 1960 te besluiten tot de oprichting van de Amsterdamse leeskring onder leiding van Marius Beek. De Amsterdamse leeskring begon met de Pickwick Papers. In het 2de nummer van TDD van april 1962 werd stilgestaan bij de herdenking van de 150ste geboortedag van Dickens. Gememoreerd werd hoe op zaterdag 3 maart de Life President op de Nederlandse televisie "in klederdracht, staande achter de lessenaar van Dickenfde musical "Oliver Twist" introduceerde. Mevrouw Mayer schreef een "subliem"stuk in de NRC en de heer Prenen sprak "voortreffelijk"voor de NCRV. Verder werd melding gemaakt van pogingen een leeskring in Rotterdam op te richten. In het 3de nummer van TDD werd gewag gemaakt van het initiatief van de 16-jarige Jan Jacobs uit Groningen: jongeren, 15 jaar en ouder, Dickensliefhebbers, te verenigen binnen de Haarlem Branch "maar toch met behoud van een wekere zelfstandigheid". De Life President spoorde hem aan zich te wenden tot notaris Keuning in Dantumawoude. In het 4dc nummer van TDD, van december 1962, verzorgde Godfried Bomans de rubriek "Klanken uit het jubeljaar". Een compilatie van schertsanecdotes: o Het feit, dat het in 1962precies 150 jaar geleden is, dat Charles Dickens (een Engelse schrijver rond het midden van de vorige eeuw) geboren werd, vond allereerst in het Britse Gemenebest weerklank. Dat ook daarbuiten de mensheid niet onbewogen bleef, moge blijken uit de volgende berichten, die wij van onze correspondenten ontvingen. o Madagascar. Hier werd door de inboorlingen een groot vuur ontstoken, waarna het stamhoofd Poewa Loewa op gevoelige wijze uit de werken van Dickens de dood van Kleine Nellie en het overlijden van Paul Dombey ten gehore bracht. De vrouwen verscheurden daarbij hun klederen, terwijl de mannen het gelaat met as besmeurden. Hierna werd er een os geslacht en las het stamhoofd uit de Pickwick Papers de kerstavond op Manor Farm voor. Daar de inboorlingen hun jammerklachten onverminderd voortzetten,legde het stamhoofd hun uit, dat deze passage een vrolijke

The Dutch Dickensian | 2002 | | pagina 8