Een van de vroegste 'statutes', waarin een van deze gevangenissen wordt vermeld, is van 1339. Daarin wordt de 'Fleet' genoemd. De 'warden' daarvan, werd evenals bewakers van andere, niet bij name genoemde gevangenissen, aansprakelijk gesteld voor ontsnappingen. Uit 1 Rich.ii,c.l2 [1377] blijkt, dat gevangenen een zekere voorkeur hadden voor de Fleet Prison, wegens zijn 'greater sweet'. Wij vinden iets van dit groter 'sweet' terug in The Pickwick Papers[ch.40], als Perker Mr.Pickwick bezweert om niet naar Whitecross te gaan, maar naar de Fleet. De King's Bench en de Marshalsea Prisons werden vermeld in een wet van 1601 Volgens deze wet werd van iedere parochie een wekelijks bedrag geheven. Daarvan werd per county voor elk van beide gevangenissen 20s. voor de arme gevangenen bestemd. Latere wetten brachten wijzigingen in de hoogte van deze heffingen. In een wet van 1697 om schuldeisers te ontlasten van de gevolgen van ontsnap pingen en ter voorkoming van misstanden werden King's Bench, the Fleet, de Marshal- sea en Newgate gevangenissen genoemd. Het effect van deze wet was beperkt, althans in 1702 werd een nieuwe wet uitgevaardigd om ontsnappingen uit Queen's Bench en Fleet met hulp van de marshal of warden te voorkomen. Vijf jaar later werd deze wet aangescherpt. In 1813 werd de bijdrage, die ieder 'County' moest opbrengen voor de King's Bench en Marshalsea opnieuw vastgesteld en de vroegere bepalingen terzake ingetrokken. Bovendien werd de bijdrage voortaan ook voor de Fleet Prison bestemd. Voor alle counties werden de jaarlijkse bijdragen per gevangenis vastgesteld variërend van £2 tot £50. Alleen Middlesex droeg voor King's Bench £100 en voor Marshalsea £200 bij. Ken nelijk in verband met het beperkte rechtsgebied van het Marshalsea Court moestén voor de armen van de Marshalsea Prison slechts Essex West Division, Kenty West Division, Middlesex en Surrey geld opbrengen, resp. £25, £25, £200 en £50. De totale bedragen werden aldus per jaar voor King's Bench £680, Fleet £520 en Marshdlsea £300. De betrokken rechters en autoriteiten moesten achterhalen welke giften en legaten bestemd waren voor de gevangenen; van deze schenkingen moesten in de gevangenissen lijsten worden opgehangen. Op deze wijze hoopte men te voorkomen, dat gevangenbe-waarders deze schenkingen in hun zak staken. In de Lords' Act valt o.m. te lezen, dat bepaalde rechters 'rules and orders for fhe better government of the Gaols and Prisoners therein' konden vaststellen, resp. aanpassen. Het parlementair rapport van 1815 geeft t.a.v. King's Bench Prison aan, dat de rechters ver-ordeningen hebben opgesteld in 1729,1760 en later. Volgend op een nieuwe 'relief act' van 1721 werden de 'Rules and Orders' van de Fleet Prison in 1729 opnieuw vastgesteld. Op basis van dezelfde wet kwamen de Con stitutions and Orders voor de King's Bench Prison tot stand getekend door de Chief Jusfice of fhe Court of King's Bench, de Masfer of the Rolls; de Chief Justice of the Court of Common Pleas, de Chief Baron of the Court of Exchequer en door anderen. Daarin

The Dutch Dickensian | 2002 | | pagina 20