De lezer zi] verwezen naar ch.4ó van The Pickwick Papershoe elegant Mr. Jackson Mrs. Bardell naar de Fleet Prison lokt. [De robuuste man achter mr, Jackson is de tipstaff.) Dus k.reeg zi] niet de keuze om al dan niet eerst naar een sponging-house te gaan. De verklaring van Munro, dat mogelijk een gewone schuldenaar riaar Whitecross- street ging en een cognovït-schuldenaar naar de Fleet komt mi] onwaarschijnlijk voor. Munro voert geen aanwijzingen voor zijn veronderstelling aan. Ook nu weer schildert Dïckens een correcte gang van zaken. 3. Habeas Corpus. The Pickwick Papers: Als Pickwick hoort, dat hij beter naar de Fleet dan naar Whitecross-street Prison kan gaan, wil hij meteen vertrekken. Mr.Perker roept dan: "Stop, stop, my dear sir., not the least occasion for being in such a violent hurry to get info a place that most other men are as eager to get out of," said the good- natured attorney. "We must have a habas corpus. There'll be no judge at chamber till four o'clock this afternoon. You must wait till then." De 'writ of habeas corpus' Is een rechterlijk bevel aan degeeri, die iemand gevangen houdt, om deze gevangene voor de rechter, van wie hef bevel was uitgegaan, te leiden. De meest bekende vorm van dit bevel is de 'writ of habeas corpus ad faciendum, subjiciendum, et recipiendum'. Deze vorm van habeas corpus is tof stand gekomen in een langdurige strijd tussen hef parlement en de koning, waarbij het parlement een einde heeft gemaakt aan de macht van de koning om iemand gevangen te zetten zonder opgave van reden en zonder een rechterlijk oordeel. Blackstone kent andere vormen van habeas corpus. Zij dienden voornamelijk "for removing prisoners from one court into another for the more easy administration of justice". Hef was echter ook mogelijk om van gevangenis te veranderen met behulp van een writ of habeas corpus, zonder de nadrukkelijke bedoeling om de rechtszaak voor een andere rechtbank, of voor een superior court van uit een inferior court, te brengen. In 1806 ontving het House of Lords 'Accounts of the number of prisoners for Debt in Certain Prisons'. John Eyles, de Warden van de Fleet deelde daarin o.a. mee, dat tussen i Januari en 16 April 1806 12 gevangenen wegens schulden 'by Habeas Corpus' waren overgebracht naar andere gevangenissen. Daarvóór werden vanaf Michaelmas (29 sept.) 31 aldus overgebracht. Uit de getuigenis van een sheriffs officer in 1819 blijkt dat hij het heel gewoon vond om iemand, die niet meteen naar Whitecross-street gevangenis wilde, maar de voorkeur gaf aan Fleet of King's Bench Prison, eerst naar een 'house' te brengen 'to have an habeas lodged by an attorney'.

The Dutch Dickensian | 2003 | | pagina 10