Het Select Committee van 1819 vroeg aan Mr.Nïxon, Deputy Warden van de Fleet of het gebruikelijk was, dat gevangenen, die het betalen konden, zelf konden regelen van een gevangenis met een strenge discipline naar Fleet Prison of naar de King's Bench Prison overgebracht te worden. Hi] antwoordde, dat zij zich vaak lieten overbrengen naar de Fleet of King's Bench Prison door middel van een habeas corpus. Dat ging met aanzienlijke kosten gepaard en zij moesten ook kosten maken in de Fleet en King's Bench, omdat zij zelf hadden te zorgen voor hun levens-onderhoud. Ook de Keeper van de Whitecross-sfreet Prison beaamde, dat de rijkere gevangenen zichzelf lieten overplaatsten naar Fleet of King's Bench. De Whitecross-sfreet Prison had strikte regels voor levensonderhoud, waaraan de hand werd gehouden. Rijke gevangenen, die dat niet wilden, gingen naar de Fleet Prison of de King's Bench Prison. Het parlement heeft dit verhuizen van gevangenen afgeremd door de mogelijkheid om een beroep op de Insolvent Debtors' Court te doen te beperken. Dit geschiedde voor het eerst in 1824 bij 5 Geo.iv,c..ól, s. 12 en 13. Op verzoek van de eiser kon de 'commissioner' gelasten de gevangen schuldenaar terug te plaatsen naar de gevangenis behorende bij zijn woonplaats. Dat ging gepaard met Invoering van de mogelijkheid, dat men in de 'country' vooreen 'com missioner' van de Insolvent Debtors' Court kon verschijnen. In de iatere wetten inzake de Insolvent Debtors' Court werd deze mogelijkheid gehandhaafd. Het ging daarbij kennelijk alleen om te voorkomen, dat de debiteur hef zijn crediteur moeilijk maakte, door ver weg te verhuizen. Binnen hef gebied van de 'Counties of Middlesex or Surrey, or the City of London or Borough of Southwark' bleef overbrengen met habeas corpus zonder de kans bij vonnis te worden te worden teruggeplaatst, mogelijk. Bij Sam Weller echter gaat zijn vader met Solomon Pel! naar de 'Temple' 'to swear the affidavit of debt'. In hef begin van het desbetreffende hoofdstuk gebruikt Dickens de woorden 'a Temple' als slaande op de zetel van de insolvent Debtors' Court in de Portugal Street. De taak van deze rechtbank was 'relief voor gevangen schuldenaren en niet om schuldenaren te laten arresteren op Mesne Process. De rechtbank kon wel getuigen, schuldeiser en anderen laten arresteren, die zich schuldig maakten aan 'contempt of court', maar dat is bij Sam Welier niet het geval. Sam had ongetwijfeld ook in Whitecross-sfreet Prison opgesloten moeten worden. Het verhaal vermeldt niet hoe hij in de Fleet Prison kwam. De insolvent Debtors' Court kon daartoe geen 'writ of habeas corpus afgeven. The Pickwick Papers: De "writ of habeas corpus" moest, zoals iedere opdracht aan de sheriff, gegeven worden door de rechtbank of de 'judge at chamber'. Bij mr. Pickwick werd hij inderdaad afgegeven door de 'judge at chamber', (ch.40) Dat dit niet in een rustige sfeer geschiedde, blijkt uit het hoofdstuk. Op de sham-baü komen wij nog terug.

The Dutch Dickensian | 2003 | | pagina 11