4. Papieren. In Ail the Year Round van 1867 treffen wij deze papieren ook aan: ,..a one-eyed man came forward to open the grate at the bottom of the stairs. In his hand was deposited the warrant, or capias as it is termed, upon which I had been arrested, and he was henceforth answerable for rny body;... (In Difficulties. Three StagesFirst Stage, The Sponging House, cl.94) In de Rules and Orders van de Fleet, nog stammend uit i<587, maar herzien en opnieuw vastgesteld in 1729 stond nadrukkelijk, dat iedere tipstaff de gevangenen, die hij in de Judge's chamber ophaalde, moest registreren. Ook de Warden diende een en ander te administreren. Een voorbeeld van hef ontbreken van de juiste papieren is te vinden in The Times van 16 januari 1829. Samuel Carridge was opgesloten door een schuldeiser. Hij kwam voor, maar er was oppositie van een andere schuldeiser, Mr.Hoiman, waarbij bleek, dat Carridge goederen had weggemaakt ten nadele van zijn schuldeisers. Hij werd 'remanded' voor acht maanden binnen de muren. Nu werden de gevan-genen na een uitspraak altijd teruggebracht naar hun gevangenis, en eerst ae vol-gende dag kwamen de uitspraken van ontslag uit gevangenschap of onthouding van de 'benefit'. Carridge had zich echter laten arresteren door een bevriende schuldeiser, die inmiddels zijn eis had ingetrokken en hem een 'discharge' had gegeven. De gevangenbewaarder kon, bij gebrek aan een geidïge warrant, hem niet langer vasthouden. Nadat Carridge zijn fees had betaald, ging hij de gevangenis uit en verdween. De 'commissioner' van de Insolvent Debtors Court zei op het bekiag van Mr.Hoiman, dat er weinig aan was te doen. Holman had tijdig een 'detainer' moeten indienen. Maai zodra iemand Carridge zou hebben gevonden, kon hij opnieuw worden gearresteerd. Een parailel hiervan is te vinden in Peregrine Pickle, ch.CV. Er was geen gevangeniskleding. De gevangenen waren dus niet aan hun kleding te herkennen. Of bij de overvolle gevangenissen en het weinige gevangenispersoneel dit in zich opnemen afdoende was, valt te betwijfelen: Here they stopped, while he tipstaff delivered his papers; and here Mr. Pickwick was apprised that he would remain, until he had undergone the ceremony, known to the initiated as ""sitting for your portrait." "Sifting for my portrait!" said Mr. Pickwick. The Pickwick PapersAls mr.Pickwick in de gevangenis aankomt, geeft de tipstaff zijn papieren af (ch.40), Een afbeelding van de tipstaff ziet men hiervoor in de ïilu-stratïe bij de arrestatie van Mrs. Bardeil, The Pickwick Papers: Om de gevangenen van bezoekers te kunnen onder scheiden, gingen de turnkeys om Mr.Pickwick heen zitten teneinde hem goed iri zich op te riemen.

The Dutch Dickensian | 2003 | | pagina 12