in The Pickwick Papers wordt hierop niet nader ingegaan. Deze racket-plaats is opgenomen in een afbeelding van de Fleet Prison in The Illustrated London News. Uit de rapporten van 1815 en 1818 blijkt, dat deze ruimte werd ingedeeld in stukken, bij de King's Bench Prison in vier racket-grounds. Op ieder had een bepaalde gevangene een recht. Verliet hij de gevangenis, dan werd dit recht door een opvolger gekocht. Een van die opvolgers betaalde daarvoor in 1815 6 guineas. Hij zorgde voor rackets en verhuurde het terreintje met rackets voor een klein bedrag aan de spelers. Dit systeem kwam ook voor in de Fleet Prison. De 'master' van een speelveld kon tof een bedrag van 1 guinea per week eraan verdienen. Having communicated this piece of information, apparently more for the purpose of dischardirig nis bosom of an important fact, than with any specific view of enlightening Mr. Pickwick, the guide [mr.Roker], having at length reached another galleiy, led the way into a small passage at the extreme end: opened a door: and disclosed an apartment of an appearance by no means inviting, containing eight, or nine iron bedsteads. "There," said Mr. Roker, holding the door open, and looking frumphantly round at Mr. Pickwick, "there' a room!" and Mr. Roker, after informing him that he could retire to rest at whatever hour he troughf proper, without any further notice or formality, walked off, leaving him standing with Sam in the galleiy. De Comrnisioners van 1818 deelden mee, dat mr.Nixon, ae Warden, naar aan leiding van hun opmerkingen over de eerste nacht, een grote kamer met zes bedden had ingericht. Nieuwe gevangenen konden voor Is. daar een bed huren. Het bleek practiscn te zijn. The Pickwick Papers werden weliswaar enige tientallen jaren later geschreven, maar het kari best zijn, dat deze kamer toen ook gebruikt werd voor enkele reeds aanwezige 'gasten', zoals uit het verdere verhaal blijkt. Here four or five great hulking fellows, jusf visible through a cloud of tobacco- smoke, were engaged in noisy arid riotous conversation over naif-emptied pots of beer, or playing at all-fours with a very greasy pack of cards..... Arid in a fourth, and fifth, and a sixth, and a seventh [room], the noise, and the beer, and the to- bacco-srnoke. and the cards, all came over again in greater force than before. Maar Mr.Pickwick zag nog meer: In a third, a man, with his wife and a whole crowd of children, might be seen making up a scanty bed on the .ground, or upon a tew chairs, for the younger ones to pass the night in. The Pickvdck PapersNa het voorgaande behoeven wij ons niet meer te verwon deren over waf Mr.Pickwick zag, toen hij door de gangen wandelde en de kamers in keek:

The Dutch Dickensian | 2003 | | pagina 16