VAN DE REDACTIE De redactie heeft een merkwaardige gewoonte. Als zij de boekhandel betreedt - en bij voorkeur een antiquariaat of op zijn minst een tweedehandsboekenwinkel en een boek in handen neemt, dan kijk zij eerst of achter in het boek een zaken- of namenregister is, en zo ja, dan gaat zij op zoek naar de naam Dickens. Treft zij die naam niet aan, dan wordt als regel het boek terzijde gelegd, treft zij de naam wel aan, dan wordt het pas interessant en gaat zij op zoek naar verwijzingen. Zo nam de redactie in antiquariaat Hovingh van de tafel met nieuwe aanwinsten een kloek boek ter hand getiteld "Alice MejnelL A Memoir", geschreven door Viola Meynell. Alice Meynell- Thompson (1847-1922) was een dichteres, haar zoon Francis was de stichter van de Nonesuch Press, en dochter Viola schreef het boek over haar moeder. In het register waren liefst zes verwijzingen naar Charles Dickens, en de eerste verwijzing was al direct naar pagina één. En dus de eerste pagina opgeslagen, en jawel: hoofdstuk I is getiteld: "A Dickens Friendship" en begint aldus: "Christiana Weller and Thomas James Thompson, the future mother and father of Alice Meynell, had an early friendship with Charles Dickens, who even presided over their destinies". Dickens en zijn vriend Thompson bezochten in 1844 Liverpool waar Dickens sprak bij de opening van een ambachtsschool. En Christiana Weller - een 18 jarige schoonheid - was die avond de pianiste. Dickens was aangenaam getroffen door haar verschijning en stuurde haar de volgene dag het volgende vers: Lines for miss C. Weller's album Iput a book once by hook and crook The whole race (as I thought) of a feller" Who happily pleased the town's taste much diseas'd, And the name of this person was Weller. I find to my cost that one Weller I lost, - Cruel destiny so to arrange it! I love her dear name which has won me some fame, But Great Heaven how gladly I'had change it. Enkele dagen later ontving hij een brief van zijn vriend Thompson, die in Liverpool was achtergebleven. Thompson, een gefortuneerde weduwnaar, kort in de dertig, vroeg Dickens om raad, hij was verliefd geworden, tot over zijn oren. Dickens wist wel wat hij zou doen als hij in Thompson's schoenen stond: hij zou haar voor zich winnen, direct. "I saw an Angel's message in her face that day that smote me to the heart". Haar schoonheid gaf Dickens het voorgevoel dat zij jong zou sterven, indachtig Mary Hogarth. Dickens overtuigde zijn vriend haar te huwen. Overigens was Christiana Weller een lang leven beschoren (1825-1910) Inmiddels al weer de 46ste aflevering van The Dutch Dickensian, met opnieuw een hoofdrol voor de heer J.A. Ebbinge Wubben. Wij volgen nu het wel en vooral wee van Mr. Pickwick en Sam Weller in de Fleet Prison. Onze president schrijft dit keer eens niet over zichzelf. Liesbeth van Aalst dwingt ons om de Sketches by Boz te (her)lezen, Joop van Kessel geeft ons gelegenheid in alle rust zijn "The Immortal Memory", uitgesproken tijdens Christmas Dinner op 14 december 2002 in de sociëteit Trou Moet Blijcken, te lezen, en de redactie is op zoek gegaan naar de - spaarzame - gegevens over de Annual Conference van 1967 die in Scheveningen werd gehouden.

The Dutch Dickensian | 2003 | | pagina 3