Toen in latere tijden de armen meer in het 'workhouse' dan in de gevangenis voor schuldenaren terecht kwamen, maakte Dickens in Pet Prisoners jHousehold Words, 1850) een soortgelijke vergelijking tussen de armen in het werkhuis en de boeven in de stratgevangenis. De boeven kregen veel betere voeding dan de opgeslotenen in het werkhuis. Ook de behuizing viel ten voordele van de boeven uit. In 1842 publiceerde The Tinnes echter een reeks artikelen over de 'State of Prisons in England', waaruit blijkt, dat het met de strafgevangenen helemaal niet zo goed was gesteld. Zij hadden zo slecht voedsel, dat zij scheurbuik kregen. De disciplinaire straffen waren barbaars en naar willekeur van de gevangenbewaarders. Er waren Houses of Correction die last hadden van moeraswater en de vloed van de zee, tot meerdere 'feet' hoog. Zij deden niet onder voor de Marshalsea Prison. Op sommige plaatsen vormden gaol en workhouse één geheel, met één 'keeper1 en één financiële administratie, In een vrouwengevangenis zeiden vrouwen, die uit een werkhuis kwamen, dat het in de gevangenis beter was, dan in het werkhuis. In de gevangenis was minder lawaai en minder wanorde. Ten aanzien van de gevangenissen in Norfolk en Suffolk merkt het artikel op: and yet it is in those countries that the Buxtons and the Gurnies reside - those friends of the blacks, who, in their anxiety to put an end to the atrocities which are suffered in the Barracoons of Africa, appear to have lost sight of the sufferings of their white brethren in the close and pestilential prisons of their immediate vicinities, over which, had they been so inclined, they could have exercised an immediate control by the power and authority which they possessed as magistrates. But thus it always is with your professing philanthropists. 'Their humanity is always in the horizon, and, like the horizon, it is always flying before them." What is more to be complained of, it Is always lavished more generously on distant than on proximate objects. Its intenseness varies directly as the distance from home. Men herkent hier Mrs.Jellyby uit Bleak House. Mrs.Jellyby was echter geeri magistraat, zodat t.a.v. de Engelse gevangenissen haar minder Ie verwijten viel clan de Buxtons eri Gurnies. In hel jaar 1843 verschenen in The Times nog ai wat kritische artikelen over hel voedsel in de werkhuizen en strafgevangenissen. In januari werden een aantal armen uit hel armenhuis voor een rechter in St.Edmund gebracht. Zij moesten zware arbeid verrichten en weigerden dit bij gebrek aan voldoende voeding, waardoor zij te zwak waren. Zij moesten van acht in de morgen tot na vijf in de avond in een tredmolen lopen om gerst te malen. Zij kregen één kwartier voor ontbijt en cfrie voor cle hoofdmaaltijd, die drie keer per week uit brood en kaas bestond. De rechters zagen hun optreden als een samenzwering en vier van hen werden 21 dagen naar het House of Correction gezonden. Korte tijd later adviseerde cle Secretary of State for the Home Department een aantal voorschriften betreffende het gevangenisdieef. Zij waren echter niet bindend. In Berks vreesden de magistraten, dat een dergelijk dieet de armen ertoe zou brengen ervoor te zorgen, dat zij in de gevangenis kwamen. Daarentegen protesteerde de Surgeon van cle Windsor Borough Gaol. In die gevangenis werd een vast dieet toegekend door cle borough, vervangen door dat van Reading. Alle gevangenen kregen diarhee en hij noemde zes gevangenen bij naam en leeftijd, van wie de aan vankelijk robuuste gezondheid geheel werd ondermijnd.

The Dutch Dickensian | 2003 | | pagina 15