De opmerking van de schrijver,dat de boeven te eten kregen en de arme schuldenaren niet, was dus juridisch ot reglementair wel terecht, maar in de praktijk had het onderscheid niet veel te betekenen. In David Coppeifield wordt opgemerkt hoe goed de strafgevangenen werden gevoed, in vergelijking met armen, arbeiders, zeelieden e.a. De hardheid van Dickens jegens criminele gevangenen en zijn onjuiste voorstelling van hun situatie toont ook Collins aan. b. verpaupering. in tattered garments, and without a coat: his common calico shirt, yellow and in rags: his hair hanging over his face; his feaiures changed with suffering, and pinched with famine; there sat Mr.Aifred Jingle: his head resting ori his hand, his eyes fixed upon the fire, and his whole appearance denoting misery and dejection! In 1818 bezocht de 'Grand Jury of the city of London' de Newgate Prison en rapporteerde aan de Lord Mayor, presiding the Court ot Sessions at the Old Bailey, dat de mannelijke gevangenen, en in het bijzonder de jeugdigen veelal zonder schoenen, of kousen waren. Sommigen hadden geen hemd en een was bijna naakt, in 1842, toen het Insolvent Debtors' Court over een fonds beschikte, werd daarop een beroep gedaan: een gevangene was lang niet verschenen bij gebrek aan geschikte kleding. De Commissioner merkte op, dat de attorney daarvoor had moeten zorgen, maar deze vroeg om financiële steun. Een 'officer' van de Fleet Prison deelde mee, dat de gevangene 'had been supported by the generosity of his fellow-prisoners'. Ook de Warden van de Fleet had uit eigen middelen bijgedragen. De Commissioner gaf opdracht £3 pond uit te keren op een 'affidavit made by the The Pickwick Papers: Aan de Poor Side ontmoet Mr,Pickwick mr.Aifred Jingle opnieuw:

The Dutch Dickensian | 2003 | | pagina 16