prison officer of the insolvent's distressed condition'. Dergelijke toestanden, die wij bij Thomas Culver al zagen, duurden kennelijk lang voort. strongbuiit countrymanHorses, dogs, and drink, had brought him there, pell-mell..... He was riding, in imagination, some desperate steeple chase at that moment. Deze verschijning en de volgende, de oude man: "His limbs were shaking with disease, and the palsy had fastened on his mind" doen denken aan de waanzinnige, die in 1815 door de Warden was gehuisvest in een kamer in the Bartholomew Fair. Iri verband met een Chancery proces kwam Rev.Egerton Brydgesin 1835 in de Fleet, waar hij waanzinnig werd. in 1840 diende de Warden een verzoek in bij de Insolvent Debtors' Court, omdat het onmogelijk was hem langer in de gevangenis te houden met het oog op de veiligheid van de andere gevangenen. Hij werd door de rechtbank ontslagen, naderhand zou nog een assignee benoemd worden. Een van zijn schuldeisers was zijn solicitor bij de Court of Chancery! ....This is no fiction. Not a week passes over our heads, but, in eveiy one of our prisons for debt, some of these men must inevitably expire in the slow agonies of want, if they were not relieved by their fellow-prisoners. Voor hygiëne en ziekte bestonden wetsvoorschriften, met name die van de Gaol Distemper Act uit 1774. De 'Justices of Peace' moesten zorgdragen, dal de muren en plafonds van cellen en kamers, zowel die van de schuldenaren als van de criminelen, tenminste eenmaal per jaar werden geschuurd en gewassen. De cellen en kamers moesten regelmatig worden schoongemaakt en gelucht. Twee kamers moesten dienen voor zieken, één voor mannen en één voor vrouwen. De gevangenen moesten daarheen worden gebracht "as soon as they shall be seized with any Disorder and kept separate from those who shall be in Health." De gevangenen moesten, voordat zij de gevangenis, om welke reden ook, verlieten, eeri koud of warm bad nemen. Voorts moesten de 'Justices' een geneeskundige aanstellen. De reden van cleze voorschriften, die van kracht bleven tot 1871, was angst voor cle verspreiding van de Gaol Distemper. In het algemeen werd deze wet aarzelend en sporadisch uitgevoerd. De drie gevangenissen, waarover Dickens vnl. schreef, vielen echter niet onder de 'Justices of Peace', zodat op hen deze wet vermoedelijk niet van toepassing was. Hoe dit ook zij, wij zagen dat ten tijde van de ziekte en dood van Thomas Culver cle Marshalsea wèl een arts had, met £50 salaris en wat 'fees'. De Rules and Orders of the New Prison of Marshalsea bepaalden, dat de dokter iedere dag de gevangenis moest bezoeken en wanneer nodig zieken naar cie ziekenkamers laten overbrengen. Hij moest bovendien dagstaten over de zieken opstellen. Hij mocht geen 'fees or rewards' aannemen voor extra aandacht. Ten aanzien van de Fleet Prison rapporteerden de Commissioners het volledig ontbreken van medische bijstand en de totale afhankelijkheid van de zieken van de gevangenisbewakers: Eventuele The Pickwick Papers: Mr.Pickwick ziet vervolgens een The Pickwick Papers:

The Dutch Dickensian | 2003 | | pagina 17