werden medisch redelijk verzorgd ten laste van de overheidsgelden van de Admiraliteit. Mr.Phïllips, voor het leven benoemd, was nog steeds aanwezig. Hij moest met het oog op zijn reputatie ook bij bevallingen helpen en naar de kinderen omzien, ofschoon dat niet zijn officiële taak was. Z.i, was de gevangenis niet zo vuil. dat daar ziekten uit voortkwamen. Evenmin was er ondervoeding. Het verslag van de 'Commissioners' inzake zijn activiteiten, doet denken, dat de 'Commissioners' in hoge mate op zijn voorstelling van zaken zijn afgegaan. Werd hij in 1811 aangeduid met 'doctor', nu heet hij 'surgeon', wat zowel chirurgijn ais scheepsarts kan betekenen. Uit de Minutes of Evidence blijkt, dat van de gevangenen in de Marshalsea nauwelijks iemand werd gehoord. It was a large, bare, desolate room, with a number of stump bedsteads made of iron; on one of which lay stretched, the shadow of a man: wan, pale, and ghastly. Bij de dood van Thomas Culver bleek, dat de onhygiënische toestanden, het slechte voedsel en gebrek aan medische verzorging gedekt werden door cle 'coroner'. In King's Bench overleden van 1806 tot 1815 96 personen, in de 'healthy' Fleet stierven in driejaren dertien. Visitation of God was a highly problematic yet frequently cited verdict brought in by inquest juries. In 1828 there were inquests held on fourteen prisoners and six the following year. In all twenty cases, the verdict was due to the 'visitation of God. Aldus J.Sim, Medical Powers, p.20. In 1812 stierf Godfrey in Lincoln Prison. De zaak kwam zelfs in het parlement. Bij de 'evidences' verzekerden twaalf gevangenen, dat de coroner de juryleden vertelde, dat er geen alternatief was buiten "Murder" of "Died by the visitation of God". Dit bracht de jury tof de laatste uitspraak, ofschoon naderhand drie van hen zeiden, dat de gevangene stierf tengevolge van verwaarlozing door de bewaarder van de gevangenen of diens dienaar. Het mensonwaardige 'bed' van Thomas Culver in 1811 is le lezen in het onderzoek door het parlement naar zijn dood. De Deputy Marshal, William Jenkins, was van mening, dat de Rules and Orders uit 1765 nooit waren ingetrokken. Volgens deze regels moest hij voor'bed and beddings' zorgen. Toen was de Marshalsea nog 'geprivatiseerd' en voerde de eigenaar die taak uit. Jenkins had echter nooit de nodige goederen hiervoor ontvangen, de kosten ervan waren hoog, en dus was z.i. dit onderdeel van de Rules and Orders op hem niet van toepassing, het was van oudsher zo. Een gevangene. An Collier, die in 1791 voor een schuld van I 2 in Newgate zat, deed een beroep op de Court of King's Bench vanwege de ontberingen die zij onderging. Zij had zelfs geen bed. De rechter besloot te spreken met de 'Paymaster-General' opdat zij zou krijgen wat een weduwe van een luitenant toekwam. Keren wij terug naar de Marshalsea Prison, maar nu vlak voor de tijd van The Pickwick Papers: i 832. Toen overleed in die gevangenis Mr.Samuei Giover (de echtgenoot van de geliefde actrice van die naam). De arts was van mening, dat hij stierf aan cholera, al had hij déze symptomen nog nooit bij 'English cholera' gezien. Besmetting had kunnen worden voorkomen door goede ventilatie en aangepaste The Pickwick Papers: De Chancery-prisoner, die door Mr.Pickwick was uitgekocht, stierfin de ziekenkamer van cie Fleet;

The Dutch Dickensian | 2003 | | pagina 19