Herfst 2004 no. 50 de wet van vraag en aanbod. Droogstoppel zegt van zichzelf, het is de waarheid dat ik, die stipt op de godsdienst ben, mijn zaken zie vooruitgaan van jaar tot jaar, en Busselinck Waterman [zijn concurrenten van wie hij dan ook het adres niet prijsgeeft], die om God noch gebod geven, zullen knoeiers blijven hun leven lang." Hij heeft ook een grondige afkeer van dichters en romanschrijvers, en volgt een levenstij] die wordt gekenmerkt door een grote mate van soberheid, ingetogenheid en gebrek aan fantasie. Daarnaast is hij buitengemeen hypokriet en zelfingenomen, al vormt dat geen onderdeel van de theorie van Weber. Het heeft er alle schijn van dat Multatuli als kunstenaar in de persoon van Droogstoppel intuitief een relatie verbeeldt tussen een bepaalde vorm van religie en kapitalisme; een relatie die pas veel later door onderzoekers als Weber wetenschappelijk zal worden onderbouwd. Charles Dickens Vinden we vergelijkbare types bij Dickens? Laten we beginnen met Bleak House, ons boek van het jaar. In dat boek spelen ondernemers of kooplieden geen centrale rol. Oom Jarndyce is een rijk man maar hij lijkt er niet voor hoeven te werken. Hetzelfde geldt natuurlijk voor iemand als Lord Dedlock die behalve over een respectabele jicht ook over een groot landgoed beschikt. Er komt wel een heel streng gelovige vrouw in dit boek voor. Miss Barbary, maar zij is verre van vermogend, laat staan ondernemend. Zij heeft zich ontfermd over de hoofdpersoon en ik figuur van het boek, Esther Summerson. Esther is een wees en weet niet dat Miss Barbary, die zij als haar "godmother" beschouwt, eigenlijk haar tante is, de zuster van Lady Dedlock. Deze Miss Barbary komt alleen in het begin van het boek ter sprake en wordt daar getekend als streng en gedisciplineerd. De Dickens Index van Bentley, Slater en Burgis noemt haar "a fiercely Calvinist", en die typering lijkt mij juist, al vind ik die woorden niet in het boek terug. Ze kan haar zuster. Lady Dedlock, maar moeilijk dg geboorte van dit onwettige kind vergeven en Esther heeft daar zwaar onder te lijden. Zij wordt groot gebracht in een sfeer van "submission, self-denial and diligent work", hetgeen haar later wel in staat stelt op een uitstekende manier leiding te geven aan de huishouding van haar weldoener Jarndyce. Het leven van Esther neemt op haar veertiende levensjaar een dramatische wending. Bij de vaste Bijbellezing s'avonds leest Esther haar peet voor uit Johannes 8. Dat is het hoofdstuk waarin een overspelige vrouw voor Jezus wordt gebracht en Jezus dat vlammende woord spreekt: als iemand van jullie zonder zonden is, mag hij de eerste steen op haar werpen. Bij het horen van die woorden stort Miss Barbary met een rauwe kreet ter aarde om kort daarna te sterven. Dickens wil waarschijnlijk het gebrek aan vergevingsgezindheid van deze strenge vrouw hekelen. Ik kom op dat aspect straks nog terug. Maar voor het overige is deze scene heel onbevredigend. Waarom wordt Miss 18 The Dutch Dickensian Volume XXIV

The Dutch Dickensian | 2004 | | pagina 21