Herfst 2004 no. 50 Barbary, die deze tekst vele malen eerder in haar leven moet hebben gehoord, juist op dat moment zo door dit woord getroffen dat de dood er op volgt? Laten we nog enkele andere boeken van Dickens bekijken. Komen daar figuren in voor die een strenge protestantse geloofsopvatting combineren met een succesvolle zakelijke onderneming? Dombey senior is het hoofd van een groot koopmanshuis en bovendien kil en stenig. Maar we horen niets over zijn godsdienstige opvattingen. Dat hij in de kerk trouwt met Edith is gewoon de enige manier in die tijd om een huwelijk te bezegelen. De gebroeders Cheeryble uit Nicholas Nickleby zijn rijke kooplieden die handelen op Duitsland. De manier waarop zij omgaan met hun oude klerk is heel wat vriendelijker dan de berekenende manier waarop Droogstoppel de oude pakhuisknecht Lucas behandelt, maar de Cheerybles tonen weinig sporen van bijzondere vroomheid. Ook Josiah Bounderby uit Coketown, een hoofdpersoon in de roman Hard Times, is een rijke koopman, bankier en fabrikant, maar geen man met een uitgesproken religieuze overtuiging. Hij is wel buitengewoon zelfingenomen en hypokriet, maar daaraan ontbreekt het nooit in de boeken van Dickens, denk bijvoorbeeld aan Pecksniff en Podsnap. Hypokrisie staat voor Dickens los van elke levensovertuiging. In David Copperfield komen we in Mr. Murdstone eindelijk iemand tegen die althans enigszins te vergelijken valt met Batavus Droogstoppel en de door Weber gesignaleerd combinatie van streng geloof en zakelijk ondernemen. Edward Murdstone is de stiefvader van David en hangt met zijn metaalachtige zuster godsdienstige begrippen aan die streng en liefdeloos zijn. Prachtig zijn de passages waarin Dickens de kerkgang van de nieuwe familie Murdstone-Copperfield beschrijft. De zuster van Murdstone, gekleed in een japon die van een doodkistkleed gemaakt schijnt te zijn, "laat hare donkere ogen door de kerk rollen als zij aan de woorden 'rampzalige zondaren' komt, alsof zij de hele gemeente wilde uitschelden." Wat doet Murdstone voor de kost, behalve jonge weduwen het leven zuur maken? Dat is niet helemaal duidelijk. Hij doet iets in wijn maar dat beroep lijkt zijn leven niet te beheersen. Wel probeert hij de kleine David te leren rekenen met behulp van de marktprijzen voor Gloucester cheese. De overeenkomst met Droogstoppel blijft heel zwak. Het dichtst wordt het Weberiaanse model benaderd in Little Dorrit. Arthur Clennam keert terug in Londen vanuit China waar hij de handelsbelangen van de familie heeft behartigd, niet in de koffie maar in de thee. Hij komt terug op een zondag en denkt terug aan de slaperige zondagen van zijn jeugd, toen hij, "like a military deserter was marched to chapel by a picket of teachers three times a day" terwijl zijn moeder, "stern of face and unrelenting of heart, would sit all day behind her Bible, bound, like her own construction of it, in the hardest, barest, and straitest boards De vader is overleden en deze geduchte moeder heeft de zaken waargenomen, gekluisterd aan haar rolstoel en zonder The Dutch Dickensian Volume XXIV 19

The Dutch Dickensian | 2004 | | pagina 22