Herfst 2004 no. 50 besef van zomer of winter buiten. Haar wereld is tot een zakelijke onderneming ingekrompen en zij prijst zichzelf dat zij zich nooit heeft ingelaten met de nietige ijdelheden van deze wereld. Het heeft de Heer behaagd mij boven dat alles te plaatsen, zo merkt zij zelf op. Haar leven verloopt heel methodisch met een strikt tijdschema voor alle dagelijkse handelingen, om 18 uur de oestertjes, om 21 uur de thee en op Maandagmorgen 9 uur worden de zaken hervat. Ook haar verhouding met het Opperwezen lijkt op een zakelijke overeenkomst. Zij is gewoon met de Majesteit des Hemels regelmatig haar balans op te maken, de posten in haar voordeel op te tellen, stipt te berekenen wat in haar debet staat, en te eisen wat haar toekomt. Dickens merkt op dat duizenden en duizenden het zo doen, elke dag, maar opmerkelijk is de bijzondere nadruk en kracht waarmee Mrs Clennam het doet. Conclusie Op de valreep treffen wij dus toch een duidelijke tegenhanger aan van Batavus Droogstoppel. Maar Droogstoppel wordt door Multatuli lichtvoetiger en met meer humor ten tonele gevoerd dan Mrs. Clennam door Dickens. Het lijkt er op, en dat is de slotconclusie die ik hier aan de lezers voorleg, dat Dickens niet zozeer is geboeid door het samengaan van streng Protestantisme en calculerend ondernemerschap, al blijft dat dus niet onbesproken. Maar Dickens legt de nadruk op een ander samengaan. Net als Miss Barbary in Bleak House toont ook Mrs Clennam een groot gebrek aan vergevingsgezindheid. Dickens schrijft over haar: "Forgive us our debts as we forgive our debtors, was a prayer too poor in spirit for her. Smite Thou my debtors, Lord, wither them, crush them; do Thou as I would do, and Thou shall have my worship. This was the impious tower of stone she built up to scale Heaven. Dickens ziet liefde en mededogen als de centrale boodschap van het Evangelie, zoals ook blijkt uit de navertellirig van het Nieuwe Testament die hij voor zijn kinderen schreef. En hij wordt getroffen door de kille harteloosheid van zoveel christenen in zijn omgeving die in zo'n schril 20 The Dutch Dickensian Volume XXIV A n'.;cl:; Ihmlnt .-nsiocai, philj jiiJ friend of l)

The Dutch Dickensian | 2004 | | pagina 23