Herfst 2004 no. 50 waarde oordeel dat mijn leerlingen in grote lijn wel onderschreven namelijk dat het beeld achteraf overdreven en de verhalen sentimenteel aandoen. Hij verklaart dit door te wijzen op de schok die door de Engelse samenleving gegaan moet zijn tijdens die grote verandering in korte tijd. In het Coketown van Dickens herkenden zij de industriestad Manchester en in de omgeving het graafschap Lancashire, de plaats waar zich het eerst de grote veranderingen voltrokken die in de economie, met name de katoenindustrie. Hierna volgt dan de hoofdvraag die de leerlingen meekrijgen bij het bestuderen van de stof: Welke invloed had de ontwikkeling van de katoennijverheid op landschap, economie en de samenleving in Lancashire? Leerlingen moetje zo'n verhaal niet zomaar laten lezen, maar een zo genaamde terugkoppeling is nodig. Dit kan gaan in de vorm van een klasse gesprek of zoals in dit geval door de leerlingen ieder voor zich enkele vragen te laten beantwoorden. Die worden dan klassikaal besproken, waarbij je als leraar de gelegenheid hebt om te kijken wat voor beeld er bij de leerlingen aanwezig is. Dat laatste blijkt vaak niet veel bijzonders te zijn, maar we troosten ons dan met de gedachte dat we ook nog meer aan het begin van het thema zijn en dat er nog vele lessen zullen volgen waarin we het onderwerp van alle kanten kunnen bekijken en onderzoeken. De vragen die de leerlingen bij deze tekst kregen waren: 1 Wat waren de two nations waaruit - volgens de roman Hard Times van Dickens - de Engelse samenleving in de 19e eeuw bestond? 2 Voor welke kant koos Dickens in zijn roman Hard Times? Leg je antwoord uit. 3 Wat heeft de roman van Dickens te maken met het centrale onderwerp van dit katern (en dit examenonderwerp)? Het antwoord op de eerste vraag is er natuurlijk alleen maar voor om te controleren of de tekst inderdaad door de leerlingen gelezen is, waarbij hooguit het begrip natie nog wat verder uitgewerkt kan worden. Om Uw nieuwsgierigheid niet al te zeer op de proef te stellen heb ik hieronder ook de antwoorden die de schrijver verwacht gezet. 1 Met two nations werden twee bevolkingsgroepen bedoeld die niets met elkaar gemeen hadden (als waren het letterlijk twee verschillende volken): aan de ene kant de ondernemers en aristocraten die in grote welvaart leefden, aan de andere kant de arbeiders die een zwaar en uitzichtloos bestaan leidden. 2 Dickens koos de kant van de arbeiders, want in zijn roman is de fabrikant, koopman en bankier Bounderby de 'slechterik' (inclusief een verwend zoontje) die neerkijkt op de 'lagere klassen', terwijl de wever Blackpool als onschuldig slachtoffer wordt neergezet. 3 De roman Hard Times gaat over de 22 The Dutch Dickensian Volume XXIV

The Dutch Dickensian | 2004 | | pagina 25