Herfst 2004 no. 50 EEN PERSOONLIJKE BLIK OP BLEAK HOUSE: Jarndyce Jarndyce, Londen en Diana Rigg door Gerrit Terpstra Dit wordt een zeer persoonlijke beschouwing gebaseerd op "Bleak House". Verwacht geen diepgravende analyses of karakteruitpluizingen, die laat ik graag aan een ander over. Allereerst Jarndyce Jarndyce, de rechtszaak die als rode draad door het boek heen loopt. De NRC publiceerde een paar maanden geleden een foto waarbij ik een sterke Jarndyce Jarndyce associatie kreeg: een hopeloze, uitzichtloze zaak, verzand in eindeloze bureaucratie. Het is een Indiase versie met een dermate troosteloze uitstraling dat Jarndyce Jarndyce spontaan bij mij omhoog kwam. De NRC lezers onder ons hebben later in het M magazine nog een aantal van dat soort Indiase "bureaucratism en" gezien, maar die eerste in de krant gaf toch de meeste impact. Jarndyce Jarndyce is immers bepalend voor het boek: de voortslepende zaak, die niemand voordeel schijnt op te leveren behalve de lawyers. En die er dan ook alles aan doen om de zaak te rekken. In gesprekken over Dickens valt mij op dat "Bleak House" een boek is dat relatief weinig gelezen c.q. bekend is. Waarom weet ik niet. Thematiek? Veelheid aan personen? Gewoon een te dik boek? Geen idee. Daarom vind ik het des te opvallender dat ik het een prachtig verhaal vind. En ik geef het hier eerlijk toe - al klinkt het als vloeken in de kerk - dat ik nog lang niet alle werken van Dickens gelezen heb. Sterker nog: ik heb het angstige vermoeden dat er ook wel enkele "voor mij uitgeschoven" zullen worden, puur vanwege de thematiek. Omdat je natuurlijk door allerlei literatuurgegevens veelal de plot van zijn werken kent, weetje ook al min of meer watje kunt verwachten. En persoonlijk heb ik het niet op die "softie-achtige" characters zoals Pip of Nicholas Nickleby en aanverwante thematiek. Dat is mij toch allemaal iets te opgelegd. "Bleak House" daarentegen is doortrokken van een "overall dark mood", blijkbaar dan toch iets dat mijn leesnieuwsgierighe id bevredigt. Een onderliggende sfeer met enige suspense en drama, die mij ook aanspreekt in "Our Mutual Friend". Maar nou net niet die af en toe jolige sfeer in bijv. "Martin Chuzzlewit". Een hoofdelement bij mij is ook een The Dutch Dickensian Volume XXTV 25

The Dutch Dickensian | 2004 | | pagina 28