Herfst 2004 no. 50 The Dutch Dickensian Volume XXTV 27 gerestaureerd. Een plaquette van ergens in de 80er jaren vermeldde tot mijn verbazing en vrolijkheid het volgende: "Revealed by her Majesty Queen Beatrix of the Netherlands." Of all people dacht ik toen. Aan één kant is zo verklaard waarom ik tot "Bleak House" kwam, want er staan mooie beschrijvingen van Londen in, inclusief een kaartje van de omgeving van de Inns of Court, waar het ook nu tussen alle juridische kantoren nog sfeervol wandelen is. De sfeer van "Chancery" komt soms spontaan naar boven als een enkele bepruikte en be- toga-de lawyer uit de gebouwen zich naar een nieuwe rechtszaak of consultatie met de confrères spoedt. scène al waar zij in donker Londen door de slums en rookeries achter Jo aangaat om bij het kerkhof te komen: prachtig duister en sfeervol weergegeven. Uiteraard ook met de Toch ben ik niet zozeer tot "Bleak House" gekomen, maar "Bleak House" kwam tot mij. En wel in de vorm van een prachtige BBC verfilming die ik lang geleden ooit bij toeval zag. Allereerst werd ik meteen meegezogen in de "dark mood" die de BBC in de serie wist te leggen. Maar ik was vooral in hoge mate geïntrigeerd door de actrice die Lady Dedlock verbeeldde. Die kende ik eigenlijk alleen maar van vroeger in een totaal andere outfit en ambiance, nl. als Emma Peel, de vrouwelijk tegenhanger van John Steed uit de serie "The Avengers" oftewel De Wrekers. Jawel, Diana Rigg speelde de rol van Lady Dedlock. En wel zo mysterieus dat ik gefascineerd heb gekeken en ogenblikkelijk voorgenomen het boek aan te schaffen. Alleen die wetenschap in je achterhoofd wat voor "horror" plaatsen dat waren: achteraf kerkhofjes voor de "poorest of the poor." Vaak ook meteen herkenbaar. Ze lagen meestal wat hoger en dat kwam niet door een geografische oorzaak: door generaties achtereen opgestapeld te begraven verhoogde zo'n kerkhof zichzelf. Naarmate er meer

The Dutch Dickensian | 2004 | | pagina 30