Maatschappijkritiek van Dickens Winter 2004 no. 51 door Guus de Landtsheer "We cannot but express our conviction that it is to the fact that he represents a class that he owes his speedy elevation to the top of the wave of popular favour. He is a man of very liberal sentiments 'an assailer of constituted wrongs and authorities 'one of the advocates in the plea of Poor versus Rich, to the progress of which he has lent no small aid in his day. But he is, notwithstanding, perhaps more distinctly than any other author of his time, a class writer, the historian and representative of one circle in the many ranks in our social scale. Despite their descents into the lowest class, and their occasional flights into the less familiar ground of fashion, it is the air and breath of middle-class respectability which fills the books of Mr. Dickens". "The difference between Marx and Dickens was that Marx knew he was a revolutionist whilst Dickens had not the faintest suspicion of that part of his calling." "In Oliver Ttoist, Hard Times, Bleak House, Little Dorrit, Dickens attacked English institutions with a ferocity that has never since been approached. Yet he managed to do it without making himself hated, and, more than this, the very people he attacked have welcomed him so completely that he has become a national institution himself'. The Dutch Dickensian Volume XXIV A reviewer for Blackwoods magazine in 1855 George Bernard Shaw George Orwell, in 1946 Uit de bovenstaande citaten blijkt wel dat er is bijna geen grotere open deur denkbaar is dan te beginnen met vast te stellen dat Dickens zeer veel kritiek had op de Engelse maatschappij in de 19de eeuw. Ik ben zelf literatuur wetenschappers tegen gekomen die hebben geprobeerd Dickens te verbinden met die andere grote criticus op de 19de eeuwse westerse samenleving, Karl Marx. De wegen die deze schrijvers bewandelden in hun pogingen het bewijs hiervan rond te krijgen zijn te oppervlakkig en van een te armzalig niveau om hier uitgebreid op in te gaan. Op diverse bijeenkomsten van onze Branch hebben diverse leden al vastgesteld dat Dickens in zijn romans meer achter liep bij zijn tijd dan vooruit hep op allerlei ontwikkelingen en zeker geen allesomvattende politieke en economische stelsels ontwikkelde. Dat neemt niet weg dat de kritiek die Dickens via zijn romans uitte een grote invloed op zijn lezers en dus op de publieke opinie in het midden van de 19de eeuw heeft gehad. Het hele begrip publieke opinie is in die periode een nieuw fenomeen waar politici duidelijk rekening mee moesten gaan houden in hun besluitvorming. Een mooi voorbeeld daarvan is nog altijd de rol die de oorlogsverslaggeving van de pers tijdens de Krim oorlog heeft gespeeld. De slechte afhandeling daarvan door de militaire leiding en de ehende voor de gewonden werden op een tot dan toe ongekend grote schaal bekend bij de lezers in Londen. Ze dwong de regering tot het nemen van maatregelen die o.a. Florence Nightingale in Skutari bracht. Toenemende schrijf- en leesvaardigheid en goedkoper leesmateriaal door de afschaffing van belasting op papier en dagbladzegel en in het geval van Dickens het verschijnen van zijn romans in feuilletonvorm maakte het geschreven woord toegankelijker voor steeds meer mensen. Als Dickens geen Marxist was waar moeten

The Dutch Dickensian | 2004 | | pagina 16