Winter 2004 no.51 De armenzorg Het Parlement 14 The Dutch Dickensian Volume XXIV we zijn kritiek dan plaatsen? Op extreem libertaire websites, die vooral in de VS ruim voorhanden zijn en daar binnen de neo-conservatieve stroming aan de uiterst rechterzijde opereren, heeft men voor mensen als Dickens geen goed woord over. Hij is veel te sentimenteel. Kritiek op het kapitalisme tijdens de industriële revolutie in Engeland wordt gezien als kritiek op het kapitalisme in de VS nu. Dan is het nog maar een kleine stap naar on-Amerikaans gedrag, hetgeen in deze tijd in de VS geen vrijblijvende term is. Juist deze ongenuanceerdheid maakt het echter zo moeilijk om hun argumenten serieus te nemen. Met genoegen nam ik daarom een bij uitstek genuanceerd werkje ter hand dat, ook al is het inmiddels stevig gedateerd, een poging doet een leesbaar overzicht te geven van de krachten die aan het werk waren in het Engeland van de 19de eeuw. Ik heb het dan over deel 8 van The Pelican History of England uit 1962 geschreven door David Thomson. De eerste druk hiervan verscheen al in 1950 en dit standaard werk heeft dus heel wat aankomende historici tijdens hun studie begeleid. We volgen Thomson in zijn beschrijving van de 19de eeuw en kijken wat hij over Dickens te melden heeft: Voor het eerst maakt hij melding van Dickens in het hoofdstuk over Constitutional and Political Reforms. In de periode 1822- 1831 is de vorming van een lokale politie organisatie voltooid. Met het bestrijden van criminaliteit en wanorde worden de lokale autoriteiten aangezet ook iets te doen aan het probleem van de armoede. Er was in die periode namelijk een gewoonte ontstaan om landarbeiders die een zo laag loon kregen dat ze hiervan zichzelf niet in leven konden houden, via de lokale gemeenschap een uitkering te verschaffen. Hier was behalve de grondeigenaren, die zo op een koopje het werk heten uitvoeren, niemand echt tevreden over. Het werd dus tijd om het systeem van armenzorg eens kritisch tegen het licht te houden. De opzet was te komen tot een nieuwe methodiek van hulpverlening die, zowel minder zou kosten als meer voor de 'echte armen' zou betekenen. De commissie die dit probleem moest oplossen leverde in 1834 haar rapport af en de overheid ging voortvarend aan de slag. Armen werden in diverse 'klassen van echtheid' verdeeld. Bovendien kregen lokale autoriteiten te maken met een centraal geleide autoriteit 'The Poor Law Commissioners', die scherp zou toezien op de besteding van het gemeenschapsgeld. Daarnaast kwamen er regionale werkhuizen, die geacht werden beter in staat te zijn 'able bodied poor' voor hun dagelijks brood te laten werken. De resultaten met dit nieuwe systeem werden echter niet om over naar huis te schrijven. De redenen waren divers, maar kwamen er in het algemeen op neer dat de relaties tussen het bestuursapparaat ter plaatse en de centrale overheid nog niet goed op elkaar waren afgestemd. Zeker in de eerste helft van de 19de eeuw was er op lokaal gebied nog zeer veel van het oude inefficiënte bestuur in tact. Ook was de centrale overheid nog niet voorzien van een goed werkend ambtenarenapparaat om een degelijke controle mogelijk te maken. In 1847 werd 'The Poor Law Commission' vervangen door 'The Poor Law Board' die nu onder een aan het parlement verantwoordelijke minister kwam te staan. Misstanden bleven echter te vaak voorkomen en leidden in 1871 opnieuw tot herstructurering van 'The Local Government Board'. Vanaf die tijd zien we de wijze van administreren en de mentaliteit van de ambtenaren zodanig verbeteren dat er van een zorg voor armen gesproken kan worden. Wat Dickens in Oliver Twist beschrijft was dus in feite de vinger op de zwakke plek van de armenzorg leggen. Mr. Bumble was de verpersoonlijking van wat er fout was aan het systeem van armenzorg: Ambtenaren hadden de verkeerde mentaliteit en waren onvoldoende toegerust om het nieuwe systeem van zorg tot een succes te maken. In de eerste jaren na het verslaan van Napoleon zat in Europa de schrik van het

The Dutch Dickensian | 2004 | | pagina 17