Winter 2004 no.51 Vooroordelen 16 The Dutch Dickensian Volume XXIV enkel geval helemaal niet meer bestonden omdat het dorp in zee was gespoeld) raakten hun vertegenwoordigers kwijt. Het landgoed van de grootgrondbezitter bleek niet meer van voldoende economische- en vanaf nu ook politieke betekenis om nog in het parlement de natie te vertegenwoordigen. Deze zetels kwamen nu ter beschikking aan de snel groeiende industriesteden en aan hele counties in plaats van kleine plattelandssteden. Stemmers moesten zich nu voor het eerst ook laten registreren. Later bleek dit de eerste stap op weg te zijn naar de vorming van partijorganisaties. Vreemd genoeg voor ons verzette men zich heftig tegen het houden van geheime stemmingen (dat werd als laffe daad gezien), en zette zo de deur wijd open voor ongeoorloofde druk op stemmers. We zien Dickens kritiek leveren op de slechte kanten aan het nieuwe kiesstelsel. Uit de beschrijving van de Eatanswill Elections in The Pickwick Papers kunnen we afleiden dat hier gaat om verkiezingen na de invoering van The Reformbill van 1832. Er is sprake van hoog oplopende politieke spanningen. Stemmers uit het kamp van de tegenpartij worden dronken gevoerd met gratis drank terwijl de eigen aanhangers wordt gefêteerd met gratis maaltijden of nog meer. Overigens bleek de angst voor de tegenstanders van de veranderingen dat er sprake zou zijn van een politieke aardverschuiving ongegrond. Na de eerste verkiezingen volgens het nieuwe systeem was de politieke kleur van de afgevaardigden This 1832 cartoon by John Doyle shows the British public helping Earl Grey against William IV and the Duke of Wellington nauwelijks veranderd. In het vijfde hoofdstuk 'Mid-Victorianism' getiteld komt het vooroordeel aan de orde dat veel Victorianen achteraf over zich afriepen. Ze zouden onder het weldadige gezag van God en hun vorstin Victoria er massaal de mening op na hebben gehouden dat Engeland volkomen terecht de leidende natie op aarde was. De gouden eeuw van het Victoriaanse Engeland zorgde voor een niet-aflatende reeks van met name materiële zegeningen. Zeker

The Dutch Dickensian | 2004 | | pagina 19