Winter 2004 no.51 - l,,iJi,,JNj|iii|1il.iLi<|i..iii.i.i. .li 20 The Dutch Dickensian Volume XXIV Cypriotische avontuur beknopt. Daarom hieronder enkele fragmenten die een wat helderder licht werpen op de connectie tussen Richard Leeuwenhart en Cyprus. Na de inval van 1161 werd Cyprus een dertigtal jaren met rust gelaten. In deze tijd deden zich twee belangrijke ontwikkelingen voor. In de eerste plaats maakte de oosterse kerk een laatste bloeiperiode door met de stichting van het klooster van het Nieuwe Zion, door de ook als kroniekschrijver bekende St. Neophytus. Ten tweede werd in 1182 Isaac Ducas Comnenus gouverneur. Twee jaar later kwam hij met succes in opstand en nam hij de macht over op het eiland. Isaac Comnenus heeft in de bronnen over het algemeen een even slechte naam als de keizer tegen wie hij in opstand kwam, zijn naamgenoot, de wrede Andronicus Comnenus. Lange tijd werd door de historici aangenomen dat hij erin was geslaagd om op grond van vervalste papieren katapan (bestuurder) van Cyprus te worden, een veronderstelling die recentelijk onder vuur is komen te liggen. Hoogstwaarschijnlijk is Isaac wel degelijk legaal benoemd door de regenten van de minderjarige Alexios II, die eind 1183 werd afgezet door Andronicus. Hoe het ook zei, vaststaat dat Isaac rebelleerde tegen Andronicus, die een keizerlijke vloot naar Cyprus stuurde om met de opstandeling af te rekenen. Deze opzet pakte verkeerd uit, omdat Isaac het op een akkoordje had gegooid met de Siciliaanse huurlingenadmiraal Margarito, die de Byzantijnse vloot wist te verslaan. Zeven jaar lang bestuurde Isaac vervolgens als despoot het eiland. Een bewind dat, mocht er maar een fractie waar zijn van wat chroniqueurs als Nikitas Choniates schrijven, voor de bevolking weinig goeds betekende. We moeten er echter rekening mee houden dat zijn beeld vertekend is door zijn persoonlijke vijandschap jegens Isaac. In 1187 veroverde de beroemde Egyptische sultan Saladin de Grote, Jeruzalem. Als reactie hierop kwam de Derde Kruistocht op gang, onder leiding van de Franse koning Filippe Augustus en de Engelse koning Richard Plantagenet, in de geschiedenis beter bekend als Richard Leeuwenhart. Op weg naar Palestina arriveerde Richard in mei 1191 op Cyprus. Naar het gangbare verhaal luidt, raakte de Engelse vloot in een storm verzeild, waardoor een drietal schepen afdreef in de richting van Cyprus. Twee vergingen er op de kust, waarbij een deel van de bemanning om het leven kwam. Het derde, met Richards zuster, Johanna van Sicilië, en zijn verloofde, Berengaria van Navarre, aan boord, bereikte de rede van Limassol. Isaac Ducas Comnenus bereidde de schipbreukelingen noch de beide prinsessen een prettig onthaal. De schepelingen werden van hun bezittingen beroofd en de toegang tot de stad ontzegd. Sommigen werden zelfs in gijzeling genomen. De dames probeerde hij met mooie beloften aan land te lokken, waarschijnlijk om hen eveneens te gijzelen, en toen dat mislukte weigerde hij hen alle hulp, tot vers water aan toe. Toen Richard kort daarna arriveerde, bleek Isaac zich te hebben teruggetrokken, waarop Limassol zonder geweld in Engelse handen viel. Vervolgens knoopte Isaac onderhandelingen aan, waarbij hij Richard steun aan zijn kruistocht beloofde. Diezelfde avond bedacht hij zich weer en eiste op hoge toon het vertrek van de Engelsen. Dit bleek een onverstandige daad. Richard trouwde op 12 mei in Limassol met Berengaria en trok vervolgens ten strijde tegen Comnenus. Nadat Famagusta zonder slag of stoot was ingenomen, wist hij hem bij het plaatsje Tremethoussa, in de buurt van Nicosia, met weinig moeite te verslaan. Cyprus viel binnen korte tijd in Engelse handen. Eind mei gaf Isaac zich over, om het grootste deel van de paar jaren die hem nog

The Dutch Dickensian | 2004 | | pagina 23