Najaar 2005 no. 54 luchthartige Anatole Koeragin, die in het geheim reeds met een ander getrouwd is, laten schaken. Tolstoy beschrijft Koeragin als een lichtmis, een mannelijke magdalena, voor wie het zoeken van genot de drijfveer is zonder dat Koeragin daar nu ook maar een slechte bijgedachte of bekommernis voor z'n slachtoffer bij heeft. Natasha wordt op het laatste moment belet zich te laten schaken, raakt in een emotionele crisis en wordt ernstig ziek. Koeragin vertrekt naar andere oorden. Voor Natasha komt alles toch op z'n pootjes terecht en ze trouwt intens gelukkig met een andere man. Steerforth wéét wat hij gaat aanrichten, immers hij vraagt op voorhand aan DC om hem toch vooral zó te blijven zien als toen wanneer ze allebei nog jong en onschuldig waren. Little Em'ly weet wat ze heeft gedaan en dat haar alleen maar een weg terug openstaat als Steerforth haar "mevrouw" maakt, wat hij volstrekt niet van plan is. Little Em'ly wordt diep in schande ondergedompeld en wordt uit eindelijk via een andere "gevallen" vrouw, Martha, naar het zo lijkt speciaal voor dit doel door Dickens in de roman opgevoerd, uit het bordeel gehaald waar ze haar schuilplaats had gevonden. Dickens laat Steerforth in een storm voor de kust van Yarmouth, waar Emily vandaan kwam, omkomen. Dickensiaans pessimisme contra Tolstoyaanse levensdrift? Inmiddels is David Copperfield smoorverliefd geworden op Dora Spenlow, de dochter van de Proctor waar hij zich bij ingekocht heeft. De clandestiene, want niet officieel door haar vader goedgekeurd, correspondentie tussen DC en Dora Spenlow wordt door mrs. Murdstone, de ingehuurde chaperonne van Dora, gevonden en door mr. Spenlow aan de kaak gesteld. Het rad van fortuin is niet altijd aardig in de romans van Dickens. Vader Spenlow komt plotsklaps aan z'n end en blijkt z'n lieftallige dochter die hij te goed voor de reporter David vond, geen cent nagelaten te hebben, hij had zich zelf bankroet geleefd. Na enige tijd slaagt DC er in de officiële goedkeuring van de voogden van Dora te verkrijgen om als erkende vrijer aangemerkt te worden. Na enige tijd mag hij met Dora trouwen, een huwelijk dat David met veel vreugde aangaat maar waarin hij gaandeweg z'n lieftallige kindvrouwtje minder als gelijke gaat zien. Wel steeds meer als onderwerp van zorg, zeker na haar miskraam. David had gehoopt dat kleine handjes haar meer wijsheid in het huishouden zouden hebben bijgebracht maar het mocht van Dickens niet zo zijn. Dora krijgt een abortus DC chapter LXVIII blz 495, en daarmee begint haar langzame doodsbed. Uiteindelijk trouwt David met Agnes, sinds de dagen dat hij bij haar weduwnaar vader in de kost was, z'n zusterlijke beschermengel. Haar vader is ook de werkgever van Uriah Heep, die zo blijkt alras ook een oogje op Agnes heeft, zeker nadat Heep door malversaties de firma van Agnes' vader schijnbaar ingepalmd heeft. Uiteindelijk komt alles, mede door de verbazingwekkende inzet van mr. Micawber, toch weer goed. Martha Rose Een aparte plaats in DC neemt Martha in. Ze lijkt ten tonele te zijn gevoerd om uiteindelijk Little Em'ly van nog erger dan weglopen met Steerforth te behoeden. Nog erger kan hier begrepen worden als: zwerven langs de straten van Londen op zoek naar klanten. Als Little Em'ly, nog in Yarmouth vóór ze er met Steerforth van door gaat, op bezoek gaat bij Martha, dan wordt ze daar door haar familie weg gehaald. Deze scène is uitgebeeld door H.K.Browne in DC chapter XXII blz 238. De plaat heet "Martha". Afbeelding 2: "Martha": de kamer waar Martha verblijft, let op het schilderij iets links boven het midden, Afbeelding 2a: Dit is een uitvergroting van het schilderij iets links boven het midden van plaat "Martha". The Dutch Dickensian Volume XXV 9

The Dutch Dickensian | 2005 | | pagina 10