DICKENS COLLINS EN DE SENSATIE ROMAN Najaar 2005 no. 54 beetje in ons? De tot negatieve levenskunst verheven "umbleness" van de familie Heep, met als klapstuk Uriah zelf. De schitterende figuur van mr. Dick, je zou daar de kant van Dickens in verbeeld kunnen zien, de kant die zich altijd met sociale vraagstukken bezighoudt en daar te pas, te onpas tractaten over afgeeft. Is het in bijna al zijn romans het op de een of andere manier voorkomen van het fenomeen gevangenis immers ook niet een manier van vliegers op laten? En het verrukkelijke boothuis van de omgekeerde vissersschuit, waar de familie Pegotty met de kleine Emily haar vredig vissers bestaan leidt, het boothuis waarvoor de Little Em'ly zit, DC Literatuur frontispiece. Vredig, behalve dat zoals dat bij vissers gebeurt, er familie leden verdrinken. Vredig, totdat de onbevangen David daar z'n niet zo onbevangen en niet zo aardige jeugdvriend James Steerforth introduceert, de opmaat tot ondergang van Ham en zijn verloofde Emily. Hollands Tot slot, er staat in DC één verwijzing naar Nederland, op blz 365 wordt het glas geheven met als inhoud Hollands, jenever 10) dus. 4 maart 2005. Las Peyrosclos 1. Charles Dickens, David Copperfield, Chapman Hall 1850 2. John Forster, The Life of Charles Dickens, Library Edition, Chapman Hall, 1876. 3.Anthony Trollope, een Autobiografie, Privé Domein 1988, vertaling van An Autobiography 1883. 4. Peter Ackroyd, Dickens, Minerva 1991 5. Charles Knight editor, London, volume I 1841, volume V 1843 6.L. Tolstoy, Oorlog en Vrede, Oorschot uitgave 1966 7.Harry Stone, Dickens' Working Notes for His Novels, The University of Chicago Press 1987 8. Charles Dickens, Pet Prisoners, Household Words 11 april 1850, heruitgegeven in Selected Journalism, Penguin Classics 1997 9.J.B.Priestley, Charles Dickens and his world, Thames Hudson, 1961 10.Edward Hewett W. F. Axton, Convivial Dickens, Ohio University Press, 1983 door Minke Kooman Het laatste boek van Charles Dickens is zijn onafgemaakte roman The mystery of Edwin Drood. Al jaren wordt er gespeculeerd over hoe het einde van deze roman er uitgezien zou kunnen hebben. Veel interessanter is naar mijn mening het feit dat dit boek het ultieme eerbetoon is aan Dickens' goede vriend, collega en co auteur Wilkie Collins. Want The mystery of Edwin Drood is een typische sensatieroman. Een genre waaraan Dickens zich tot dan toe nauwelijks had gewaagd, maar ook een genre waarin Collins uitblonk. Sensatie roman Om het verhaal bij het begin te beginnen: wat is een sensatieroman? De sensatie roman is een typische Victoriaanse uitvinding. In deze romans draait het vooral om dramatische en opwindende ontwikkelingen. Het plot draait om geheimen, misdaad en overdreven slechteriken. Sensatieromans bevatten vaak vaste onderdelen, zoals: geheimen uit iemands verleden (die vaak ook te maken hebben met iemands' identiteit); alles draait om belangrijke momenten in iemands leven die schriftelijk zijn vastgelegd zoals huwelijkspapieren, grafstenen of boekinscripties; een centrale rol in het plot voor een rijke vrouw; kritiek op de sociaal geaccepteerde rollen voor zowel mannen als vrouwen; het huwelijk, de dood en erfenissen spelen een grote rol in het plot. Alle lijken een bevrijding op het eerste gezicht, maar uiteindelijk blijkt dit niet het geval te zijn; de lezer is van het begin tot het einde bij het mysterie betrokken, het hele proces wordt belicht; dromen en drugs zoals opium die vaak leiden tot 1 2 The Dutch Dickensian Volume XXV

The Dutch Dickensian | 2005 | | pagina 13